Świat

Tour de France 2022: zapowiedź 19. etapu

Fabio Jakobsen
Fabio Jakobsen / fot. Quick Step Alpha Vinyl

Wydaje się, że wszystkie najważniejsze rozstrzygnięcia zapadły na wczorajszym etapie z metą na Hautacam, więc pozostały trzy szanse dla tych, którzy jeszcze nic nie ugrali w tym wyścigu. Pierwszą z nich będą mieć dziś sprinterzy.

Trasa 19. etapu Tour de France 2022

Niemal 190 kilometrowy odcinek do Cahors będzie sprzyjał sprinterom. Można by mieć nadzieję na to, że w odkrytych przestrzeniach któraś z drużyn spróbuje porwać peleton wykorzystując podmuchy wiatru, ale prognozy nie wskazują na to, by wiało dostatecznie mocno.

W początkowej fazie etapu znajduje się lotna premia i wydaje się, że do tego miejsca raczej nie zawiąże się żaden odjazd. Dopiero po premii w Auch, w centralnej części odcinka, na zawodników czekać będzie nieco bardziej wymagający teren, ale umówmy się – nie są to już Pireneje. Nieco ponad 50 kilometrów przed metą znajduje się pierwsza tego dnia górska premia, a niecałe 20 kilometrów dalej umiejscowiono jeszcze jedną wspinaczkę 4. kategorii.

Oba premiowane podjazdy nie są jednak na tyle trudne by odciąć sprinterów i w Cahors powinniśmy oczekiwać całego peletonu.

Faworyci 19. etapu Tour de France 2022

Walka o zieloną koszulkę jest rozstrzygnięta, bo Wout van Aert w zasadzie musi tylko dojechać do Paryża. Niemniej jednak chętnych na etapowy sukces w sprinterskiej walce znajdzie się jeszcze kilku i wśród nich rzecz jasna jest lider klasyfikacji punktowej. Kto jednak może zawalczyć z zawodnikiem Jumbo-Visma?

Największym rywalem Belga dziś powinien być jego rodak, czyli Jasper Philipsen. Sprinter Deceuninck-Alpecin ma na koncie jeden etapowy sukces i zapewne chciałby podwoić ten wynik. Z podobnego założenia zapewne wychodzi Fabio Jakobsen (Quick Step-Alpha Vinyl), który dzielnie walczył w Pirenejach i mieszcząc się w limicie czasu dał sobie szanse na walkę o jeszcze jedno zwycięstwo.

Cały wyścig pech nie opuszcza Caleba Ewana (Lotto-Soudal) i… jakoś nie jestem przekonany, że Australijczyk da radę włączyć się w walkę o wygraną na etapie. Niezłą formę w początkowej fazie wyścigu prezentował Peter Sagan (TotalEnergies), ale również nie jestem przekonany, czy Słowak ma czym powalczyć z van Aertem, Philpsenem i Jakobsenem.

To Top