Świat

Tour de France: Simon Clarke wygrał etap na brukach, pokaz siły Tadeja Pogacara

Tadej Pogacar
Tadej Pogacar / fot. UAE Team Emirates

Simon Clarke (Israel-PremierTech) wygrał piąty, poprowadzony częściowo po brukach etap Tour de France. Trudne chwile przeżywała ekipa Jumbo-Visma, która musiała radzić sobie z defektami i kłopotami swych liderów. Błyszczał Tadej Pogacar (UAE Team Emirates), który objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Nie było przesadą stwierdzenie, że w środę na kolarzy czekało pierwsze, poważne wyzwanie podczas tegorocznej “Wielkiej Pętli”. Odcinek z Lille do Arenberg – Porte du Hainaut liczył 153 kilometry, z czego ponad 20 poprowadzonych było po brukowanej nawierzchni. Trudno było tu wyścig wygrać, ale z pewnością można było pożegnać się z marzeniami.

Profil 5. etapu Tour de France 2022

W pierwszej fazie rywalizacji uformowała się mocna ucieczka, w której byli między innymi Taco van der Hoorn (Intermarche-Wanty), Magnus Cort Nielsen (EF Education-EasyPost) czy Edvald Boasson Hagen. Wypracowali maksymalnie kilka minut przewagi i walczyli o to, by wpaść na finisz przed pozostałościami peletonu, w którym… działo się wiele.

Tour de France 2022: Wielkie emocje na brukowym etapie

Bruki sprawiały, że miała miejsce “selekcja negatywna” i kolarzy powoli ubywało. Naprawdę gorąco zrobiło się 30 kilometrów od mety, gdy problem techniczny zatrzymał Jonasa Vingegaarda (Jumbo-Visma), któremu na pomoc rzuciła się spora część drużyny. W tym samym czasie pewnie w głównej grupie jechał Tadej Pogacar (UAE Team Emirates), kolejny raz zdumiewając umiejętnościami jazdy po brukach.

20 kilomerów przed metą jechał on ledwie minutę za uciekinierami, razem z Dylanem Van Baarle (Ineos Grenadiers), Aleksandrem Własowem (BORA-hansgrohe), Jasperem Stuyvenem (Trek-Segafredo), Davidem Gaudu, Stefanem Kungiem (obaj Groupama-FDJ), Jasperem Philipsenem (Alpecin-Deceuninck) oraz trójką z Arkea-Samsic: Hugo Hofstetterem, Warrenem Barguilem i… Nairo Quintaną.

“Pogi” i Stuyven oderwali się od rywali, a Słoweniec budował przewagę nad najgroźniejszymi konkurentami w klasyfikacji generalnej, którzy zostali już daleko za jego plecami. Z przodu zaczęła się więc toczyć walka o zwycięstwo etapowe wśród grasantów.

Results powered by FirstCycling.com

To Top