Świat

Tour de France 2022: Yves Lampaert pierwszym liderem

Yves Lampaert
Yves Lampaert / fot. Quick-Step Alpha Vinyl

Yves Lampaert (Quick-Step Alpha Vinyl) wygrał otwierającą Tour de France jazdę indywidualną na czas w Kopenhadze. Kapitalnie wypadł główny faworyt do triumfu w wyścigu, Tadej Pogacar (UAE Team Emirates), który stracił do niego tylko siedem sekund.

Rywalizację otwierała licząca 13,2 kilometra “czasówka”. Była płaska jak stół, lecz dość techniczna, a swoje robiły dodatkowo wymagające warunki – spora część kolarzy rywalizowała w deszczu. Kandydatów do triumfu było kilku, na czele z Van Aertem, Mathieu van der Poelem (Alpecin-Deceuninck) czy Filippo Ganną (Ineos Grenadiers).

Tour de France 2022: Lista startowa wyścigu

Profil 1. etapu Tour de France 2022

Już startujący jako jeden z pierwszych, piekielnie mocny Stefan Bissegger (EF Education-EasyPost) miał wielkiego pecha, zaliczając dwa upadki i wypadając z gry. Bardzo dobrze pojechał Van der Poel, na długo rozsiadając się w fotelu lidera. Jak się okazało, jego czas, choć świetny, do wygranej jednak nie wystarczył.

Kapitalnie pojechał Wout van Aert. Kolarz Jumbo-Visma uzyskał wynik 15:22 i wydawało się, że sięgnie po zwycięstwo. Zaskakująco jednak pokonał go Yves Lampaert (Quick-Step Alpha Vinyl), który uzyskał wynik o pięć sekund lepszy. Podium uzupełnił Tadej Pogacar.

Results powered by FirstCycling.com

To Top