Świat

Tour de Suisse 2022: zapowiedź

Daniel Martinez
Daniel Martinez / fot. Itzulia

W niedzielę w Szwajcarii rozpocznie się ostatni test na poziomie World Tour przed zbliżającym się Tour de France. Podczas Tour de Suisse na kolarzy czeka sporo wymagających wspinaczek i finałowa jazda na czas. Kto błyśnie formą przed Wielką Pętlą?

Trasa Tour de Suisse 2022

Etap 1 – Küsnacht -› Küsnacht – 177 km

Otwarcie wyścigu to bardzo interwałowy odcinek ze startem i metą w Küsnacht. Jeśli zobaczymy tak ofensywną jazdę jak na pamiętnym etapie do Turynu podczas Giro d’Italia to już od początku ścigania możemy spodziewać się fajerwerków.

Etap 2 – Küsnacht -› Aesch – 198 km

Poniedziałkowy etap będzie miał nieco łatwiejszy początek, ale w końcówce będzie kilka wspinaczek, które można wykorzystać do ataku. Finałowe kilometry to szalony zjazd w kierunku Aesch po ostatniej tego dnia górskiej premii.

Etap 3 – Aesch -› Grenchen – 176 km

Zdecydowanie najbardziej przyjazny sprinterom odcinek tegorocznej edycji Tour de Suisse. Na dystansie całego wyścigu będą co prawda cztery górskie premie, ale końcówka będzie względnie płaska i o zwycięstwo powalczą najszybsi w stawce.

Etap 4 – Grenchen -› Brunnen – 190 km

Najbardziej płaski odcinek, ale wcale nie zanosi się na to, że będzie najłatwiejszy. W samej końcówce czeka jednak górska premia 2. kategorii i możemy spodziewać się, że ktoś spróbuje wykorzystać to miejsce do ataku.

Etap 5 – Ambri -› Novazzano – 190 km

Dzień przed królewskim etapem ponownie czeka nas odcinek na którym może się dużo wydarzyć. Końcówka do złudzenia przypomina Amstel Gold Race i możemy oczekiwać, że w drugiej części etapu będziemy świadkami wielu prób ataków.

Etap 6 – Locarno -› Moosalp – 177 km

Szóstego dnia wyścig wjeżdża w wysokie góry. W połowie odcinka kolarze będą się wspinać na Nufenenpass, którego szczyt znajduje się na niemal 2500 metrach nad poziomem morza. Meta natomiast znajdzie na końcu niemal osiemnastokilometrowego podjazdu pod Moosalp, którego średnie nachylenie wynosi 7,6%.

Etap 7 – Ambri -› Malbun – 194 km

Przedostatni etap będzie bardzo podobny do odcinka nr 6. Pierwszym dużym wyzwaniem będzie wspinaczka na Lukmanierpass, a po długich zjazdach i dwóch łatwiejszych górskich premiach czekać będzie finałowa wspinaczka tego wyścigu. Do mety wyznaczonej w Malbun prowadzić będzie ponad 12 kilometrów podjazdu o średnim nachyleniu zbliżającym się do 9%.

Etap 8 – Vaduz – 25 km – jazda indywidualna na czas

Ściganie w Tour de Suisse zwieńczy 25-kilometrowa płaska czasówka w stolicy Liechtensteinu.

Faworyci Tour de Suisse 2022

Najwięcej szans na zwycięstwo będzie mieć duet Ineos Grenadiers, bo brytyjska ekipa wysyła do Szwajcarii Daniego Martineza i Adama Yatesa. Dużo będzie zależało od pogody, bo w przypadku upałów Yates może mieć spore problemy, więc wydaje się, że liderem grupy będzie Martinez.

Najwięcej uwagi będzie zapewne poświęcone Remco Evenepoelowi, którego czeka ciężki test w wysokich górach. Młody Belg do pomocy w górach będzie miał przede wszystkim Fausto Masnadę, ale nie jest to taka siła rażenia jaką mają w ekipie Ineos czy Borze.

A skoro mowa o niemieckiej grupie, to tam rolę lidera będzie zapewne pełnił Aleksandr Vlasov. Swoją rolę do odegrania będzie jednak także mieć Sergio Higuita, który może szukać szans na zdobycie przewagi na pagórkowatych etapach.

Lista startowa jest podobnie mocna jak w kończącym się Criterium du Dauphine, więc w walkę o wygraną będzie zamieszanych więcej zawodników. Trzeba zdecydowanie przyglądać się poczynaniom Jakoba Fuglsanga (Israel-PremierTech), Gino Madera (Bahrain Victorios), Iona Izagirre (Cofidis), Seppa Kussa (Jumbo-Visma), Thymena Arensmana (DSM), Marca Solera (UAE) i Domenico Pozzovivo (Intermarche).

To Top