Świat

Criterium du Dauphine 2022: zapowiedź

Primoż Roglić
Primoż Roglić / fot. Jumbo-Visma

Po zaledwie tygodniu od końca Giro d’Italia rusza Criterium du Dauphine. Dla tej części peletonu, która nie ścigała się we Włoszech ostatnie tygodnie minęły na zgrupowaniach i szlifowaniu formy pod kątem Tour de France, więc pora sprawdzić na jakim etapie są przygotowania do Wielkiej Pętli.

Trasa Criterium du Dauphine 2022

Etap 1 – 06/05/2022 – La Voulte-sur-Rhône > Beauchastel – 192 km

Jak często bywa w Delfinacie pierwszy etap jest wyjątkowo otwarty. Odcinek powinien sprzyjać uciekinierom oraz sprinterom potrafiącym przetrzymać nieco trudniejsze podjazdy więc możemy oczekiwać ciekawej rywalizacji o zdobycie żółtej koszulki lidera.

Etap 2 – 06/06/2022 – Saint-Péray > Brives-Charensac – 170 km

Na drugim odcinku ponownie nie zabraknie wspinaczek, ale tym razem chyba jeszcze bardziej etap będzie sprzyjał sprinterom.

Etap 3 – 06/07/2022 – Saint-Paulien > Chastreix-Sancy – 169 km

Trzeciego dnia rywalizacji powinniśmy zobaczyć pierwsze różnice na mecie. Ostatnie kilometry będą sprzyjać tym którzy odnajdują się w ardeńskich klasykach, bo choć do mety prowadzi ponad sześciokilometrowy podjazd to jednak nachylenie wynoszące 5,6% nie faworyzuje zdecydowanie najlepszych górali.


Etap 4 – 06/08/2022 Montbrison > La Bâtie d’Urfé – 31,9 km – jazda indywidualna na czas

Stosunkowo długa czasówka będzie zdecydowanie sprzyjać specjalistom w tej dziedzinie kolarstwa, ale też sprawi, że ci zawodnicy którzy na czas nie jeżdżą najlepiej mogą ponieść dość duże straty w klasyfikacji generalnej.


Etap 5 – 06/09/2022 – Thizy-les-Bourgs > Chaintré – 162 km

Odcinek – pułapka. Wydaje się, że dwie górskie premie 4. kategorii nie powinny wpłynąć w jakikolwiek sposób na to, że o zwycięstwo zawalczy ktoś inni niż sprinterzy, ale…Końcówka daje możliwości do spróbowania niekonwencjonalnych rozwiązań.


Etap 6 – 06/10/2022 – Rives > Gap – 196 km
Peleton wjedzie tego dnia całkiem wysoko w góry i to da jakieś szanse na niespodzianki. Niemniej jednak wyścig będzie poruszać się alpejskimi dolinami i wydaje się, że w Gap ponownie zobaczymy sprinterów walczących o wygraną.

Etap 7 – 06/11/2022 – Saint-Chaffrey > Vaujany – 135 km

Krótki, ale bardzo treściwy etap. Finałowa wspinaczka do Vaujany liczy co prawda zaledwie niecałe 6 kilometrów, ale ma średnie nachylenie przekraczające 7%, a zanim kolarze tam dotrą będą mieć w nogach dwie górskie premie na dwóch legendarnych podjazdach – Col du Galibier i Col de la Croix de Fer.


Etap 8 – 06/12/2022 – Saint-Alban-Leysse > Plateau de Solaison – 137 km

Znów krótko i znów bardzo dużo gór. Wyścig zwieńczy podjazd poza kategorią na Plateau de Solaison i niewykluczone, że ten kto jako pierwszy pokona ponad 11 kilometrów podjazdu do mety wygra także cały wyścig. Ostatnią wspinaczkę poprzedzą jeszcze dwie górskie premie 1. kategorii i jedna 3. kategorii.


Faworyci Criterium du Dauphine 2022

Wydaje się, że największe szanse ma ekipa Jumbo-Visma, która do Francji wysyła Primoza Roglica i Jonasa Vingegaarda. Słoweniec i Duńczyk do tego będą mieć wsparcie w postaci Stevena Kruijswijka, Tiesja Benoota i przede wszystkim Wouta van Aerta i w zasadzie w każdym terenie powinni dyktować warunki gry. Nie wykluczam, że do przedostatniego etapu van Aert może być liderem wyścigu, bo w sprinterskich odcinkach powinien być w grze o zwycięstwa, podobnie zresztą jak w czasówce. Wewnętrzna rywalizacja Roglica i Vingegaarda także będzie o tyle ciekawa, że może ona decydować o tym kto będzie głównym liderem grupy na Tour de France.

Wyścig we Francji w ostatnich latach często dominowali zawodnicy ekipy Ineos Grenadiers. Tym razem w Delfinacie rolę lidera brytyjskiej grupy będzie pełnił Tao Geoghegan Hart, a mając wokół siebie Filippo Gannę i Michała Kwiatkowskiego powinien włączyć się do rywalizacji o czołowe lokaty. Włoch jest murowanym faworytem do zwycięstwa w czasówce, a Kwiato także może znaleźć okazję dla siebie na jednym z etapów poprzedzających jazdę indywidualną na czas.

Mocny skład do Francji posyła ekipa Bahrain Victorious. Liderami będą Damiano Caruso i Jack Haig, a wspierać ich będą Dylan Teuns oraz doświadczony Lulu Sanchez. Dodatkowo w barwach ekipy z Bahrajnu zobaczymy także Kamila Gradka, który może pokusić się o niezły rezultat w czasówce.

W obliczu odejścia na emeryturę Alejandro Valverde rolę głównego lidera Movistaru będzie sukcesywnie przejmował Enric Mas. Chciałoby się powiedzieć “młody Hiszpan”, ale Mas ma już 27 lat na karku, a jego jedynym wygranym wyścigiem etapowym jest Tour of Guangxi. Pora więc udowodnić, że Mas jest jednym z zawodników ścisłego topu, a włączenie się do walki o wygraną w Criterium du Dauphine pokazałoby, że kimś takim właśnie jest.

W drużynie UAE Team Emirates pozycja Tadeja Pogacara jest niepodważalna, ale George Bennett i Brandon McNulty będą mieć w Delfinacie okazję do pokazania, że mogą być realną alternatywą dla Słoweńca.

W szerokim gronie zawodników mogących włączyć się do walki o czołowe miejsca należy wymienić mających dobrą formę pod koniec Giro Wilco Keldermana (Bora-hansgrohe) i Jana Hirta (Intermarche) oraz Bena O’Connora (Ag2r), Davida Gaudu (Groupama), Tobiasa Johanessena(Uno-X), Alexisa Vuillermoza (TotalEnergies), Marka Paduna i Estebana Chavesa (EF-EasyPost).

Oprócz wymienionych wyżej Michała Kwiatkowskiego (Ineos Grenadiers) i Kamila Gradka (Bahrain Victorious) z Polaków zobaczymy także Łukasza Owsiana (Arkea-Samsic), który wciąż walczy o miejsce u boku Nairo Quintany na Tour de France.

Wyścig będzie codziennie do oglądania na antenach Eurosportu oraz w Eurosport Playerze.

To Top