Świat

Giro d’Italia: Santiago Buitrago wygrał 17. etap

Santiago Buitrago
Santiago Buitrago / fot. Bahrain-Victorious

Santiago Buitrago (Bahrain-Victorious) wygrał 17. etap Giro d’Italia.

Środowy odcinek z Ponte di Legno do Lavarone nie był aż tak wymagający jak wtorkowy pod kątem profilu, ale trudne warunki i padający deszcz sprawiły, iż dla faworytów klasyfikacji generalnej mógł być kolejnym, ważnym testem. Z drugiej strony – trudno było oczekiwać, by za wszelką cenę walczyli oni o etapowy skalp – poprzedni dzień był na tyle wycieńczający, że mógł skutecznie wyleczyć z takich myśli. Znalazł się jednak jeden kolarz, który poszukał swojej szansy.

Altimetria / Profile Tappa 17 Stage 17 Giro d'Italia 2022
Profil 17. etapu, źr. RCS Sport

To Jan Hirt. Zawodnik Intermarche-Wanty, który triumfował we wtorek, dzięki temu sukcesowi wdarł się do czołowej “10” generalki. Dzień później także ruszył do odjazdu, który w pewnym momencie miał już ponad sześć minut przewagi. Siłą rzeczy zmusiło to ekipy liderów (Ineos Grenadiers i Bahrain-Victorious) do pracy, by niwelować tę różnicę. Czech nie walczył o etapowe zwycięstwo, choć trzymał się daleko przed peletonem. O to bili się dwaj Holendrzy: Gijs Leemreize (Jumbo-Visma) i… Mathieu van der Poel (Alpecin-Fenix).

Ostatecznie mocniejszym kolarzem okazał się młodszy z dwójki, który na ostatnim podjeździe zgubił rywala i samotnie pognał w kierunku mety. Wściekle gonił go Santiago Buitrago (Bahrain-Victorious), który nie tylko minął mającego w górach wielkie problemy Mathieu, ale i… Leemreize, w brawurowym stylu sięgając po triumf.

To Top