Świat

Giro d’Italia: Jan Hirt wygrał 16. etap

Źr. Intermarche-Wanty
Źr. Intermarche-Wanty

Jan Hirt (Intermarche-Wanty) wygrał 16. etap Giro d’Italia.

Wtorkowy, morderczy etap z Salo do Aprica liczył 202 kilometry. Łączna suma przewyższeń przekraczała 5000 metrów. Wydawało się, że po dniu przerwy faworyci klasyfikacji generalnej nie będą zamierzali odpuszczać i wykorzystają stromizny do tego, by stoczyć kolejny pojedynek. Z pozycji lidera miał do niego przystąpić Richard Carapaz (Ineos Grenadiers), mocno naciskany jednak przez Jai’a Hindley’a i całą jego ekipę BORA-hansgrohe.

Altimetria / Profile Tappa 16 Stage 16 Giro d'Italia 2022
Profil 16. etapu, źr. RCS Sport

Po starcie, gdy teren zaczął stawać się naprawdę wymagający, zawiązała się mocna ucieczka, w której znaleźli się między innymi Lennard Kamna (BORA-hansgrohe), Wout Poels (Bahrain-Victorious), Alejandro Valverde (Movistar) czy Koen Bouwman (Jumbo-Visma). Grupa szybko zaczęła się dzielić, a 80 kilometrów od mety jej przewaga nad peletonem wynosiła pięć minut.

Na podobnym poziomie utrzymywała się długo, ale gwałtownie zaczęła topnieć, gdy do pracy w grupie faworytów “generalki” zabrała się ekipa Bahrain-Victoriuos. Przed ostatnim z podjazdów na czele jechał Kamna, mając już ledwie trzy minuty zapasu. Przed szczytem finałowej wspinaczki dogonił go i zostawił w tyle Hirt, który walczył o triumf etapowy.

W grupie lidera utrzymać zdołali się tylko Carapaz, Hindley i Landa, którzy walczyli o to, by jak najmocniej odjechać Almeidzie, tracącemu powoli, w swoim stylu dystans.

To Top