Świat

Giro d’Italia 2022: zapowiedź 11. etapu

Arnaud Demare
Arnaud Demare / fot. Groupama-FDJ

Środowy odcinek to po kilku trudniejszych dniach wreszcie okazja dla typowych sprinterów. Droga znad morza do Reggio Emilia jest kompletnie płaska i niemal całkowicie…prosta.

Trasa 11. etapu Giro d’Italia

Dziś na zawodników czeka klasyczny ‘odcinek przelotowy’. Po starcie z Santarcangelo di Romanga zawodnicy pojadą w kierunku Bolonii i po objechaniu Modeny zameldują się w Reggio Emilia, a licząca nieco ponad 200 kilometrów trasa sprzyja zdecydowanie sprinterom. Dość powiedzieć, że niemal aż do Bolonii nie będzie w zasadzie żadnych zakrętów, a w samym Reggio Emilia na ostatnich pięciu kilometrach są do pokonania dwa łagodne łuki.

Faworyci 11. etapu Giro d’Italia 2022

Liderem klasyfikacji punktowej jest póki co Arnaud Demare (Groupama) i Francuz dziś jest bardzo mocnym kandydatem do wygrania swojego trzeciego etapu w tegorocznym Giro. Szanse Francuza są o tyle większe, że Markowi Cavendishowi (QuickStep-AlphaVinyl) wypadł najlepszy rozprowadzający w peletonie, czyli Michael Morkov, a Calebowi Ewanowi (Lotto-Soudal) za każdym razem czegoś brakuje do sięgnięcia po zwycięstwo.

W czołówce możemy spodziewać się jeszcze Fernando Gavirii (UAE Team Emirates), Phila Bauhausa (Bahrain Victorious) i Giacomo Nizzolo (Israel-PremierTech). Szanse tej trójki nieco rosną z powodu braku chociażby Morkova, bo finałowy sprint może być nieco bardziej chaotyczny. W Top10 powinni znaleźć się także Vincenzo Albanese (Eolo-Kometa), Alberto Dainese (Team DSM), Andrea Vendrame (Ag2r-Citroen) i Magnus Cort (EF-EasyPost).

Ogromna szkoda, że zabraknie Biniego Girmaya (Intermarche), bo Erytrejczyk mógłby dziś przejąć cyklamenową koszulkę.

To Top