Świat

Giro d’Italia: Biniam Ghirmay wygrał 10. etap

Biniam Ghirmay
Biniam Ghirmay / fot. Intermarche-Wanty

Biniam Ghirmay (Intermarche-Wanty) wygrał 10. etap Giro d’Italia 2022.

Po dniu przerwy na kolarzy czekał ciekawy, liczący niemal 200 kilometrów odcinek. Jego pierwsza część była niemal zupełnie płaska, podczas, gdy druga – mocno pofałdowana. Ostatnie 90 kilometrów przynosiło łącznie prawie 2000 metrów przewyższenia. Zapowiadało się na rywalizację niczym z ciekawego klasyku.

Altimetria / Profile Tappa 10 Stage 10 Giro d'Italia 2022
Profil 10. etapu Giro d’Italia 2022, źr. RCS Sport

Wydawało się, że duże szanse na sukces może tego dnia mieć ucieczka, ale peleton zadbał o to, by ta, zawiązana tuż po starcie nie była zbyt liczna. Pojechali w niej: Alessandro de Marchi (Israel-PremierTech), Mattia Bais (Drone Hopper – Androni) oraz Lawrence Naesen (AG2R Citroen). Maksymalnie zyskali oni prawie sześć minut przewagi. 35 kilometrów od mety pozostało im z niej jednak ledwie 60 sekund. Po kolejnych dziesięciu na czele był już jedynie De Marchi, z zapasem 50 sekund. Dwaj pozostali śmiałkowie zostali złapani. Pracowały grupy Alpecin-Fenix i Intermarche-Wanty. 20 kilometrów od mety i jego przygoda dobiegła jednak końca.

W finale dużo było prób ataków, a bardzo agresywnie jechał Mathieu van der Poel (Alpecin-Fenix), który często “kąsał” rywali i podążał za próbami innych. Ostatecznie w sprinterskim pojedynku mierzył się na ostatnich metrach z Biniamem Ghirmay’em i… przegrał!

To Top