Świat

Giro d’Italia: Koen Bouwman wygrał siódmy etap

Koen Bouwman
Koen Bouwman / fot. Jumbo-Visma

Koen Bouwman (Jumbo-Visma) wygrał siódmy etap Giro d’Italia.

Piątek przyniósł zawodnikom kolejne, górskie wyzwanie. Etap był bardzo wymagający – na dystansie niespełna 200 kilometrów kolarze mieli do przejechania ponad 4500 metrów przewyższenia. Wydawało się, że spore szanse na sukces ma ucieczka, choć z drugiej strony – odcinek był na tyle wymagający, że najmocniejsze drużyny faworytów klasyfikacji generalnej mogły próbować “postraszyć” rywali.

Altimetria / Profile Tappa 7 Stage 7 Giro d'Italia 2022
Profil 7. etapu Giro d’Italia 2022, źr. RCS Sport

Przed etapem w rozmowie z rodzimymi medialmi Mathieu van der Poel (Alpecin-Fenix) sugerował, że będzie próbował powalczyć o zwycięstwo. Starał się zabrać w odjazd, ale szybko okazało się, iż tego typu profil zdecydowanie przerasta jego możliwości. W odjeździe znaleźli się piekielnie mocni górale, na czele z Tomem Dumoulinem (Jumbo-Visma) i Bauke Mollemą (Trek-Segafredo), który swoją obecnością “odciążał” jednocześnie lidera wyścigu, Juana Pedro Lopeza.

30 kilometrów od mety grupa sześciu kolarzy miała przewagę czterech minut nad peletonem i wielką szansę na zgarnięcie skalpu. Niedługo potem, na stokach ostatniego podjazdu – La Sellata ruszył Mollema, a po chwili “poprawił” Davide Formolo (UAE Team Emirates), ale i on został dogoniony. Włoch zaatakował raz jeszcze, na zjeździe, ale też bez powodzenia.

Czwórka kąsała się wzajemnymi atakami do samego finiszu, lecz losy etapu rozstrzygnęły się dopiero na nim. Najlepszy okazał się Koen Bouwman (Jumbo-Visma).

To Top