Świat

Vincenzo Nibali kończy karierę. To jego pożegnalny sezon

Vincenzo Nibali
Vincenzo Nibali / fot. RCS Sport

Vincenzo Nibali (Astana) poinformował, że sezon 2022 jest finałem jego zawodowej kariery. Tym samym na trasie Giro d’Italia oglądamy go ostatni raz.

“Rekin z Mesyny” to jeden z najlepszych zawodników w historii Grand Tourów. Znajduje się w gronie zaledwie siedmiu kolarzy, którzy wygrali wszystkie Grand Toury, obok Eddy’ego Merckxa, Jacquesa Anqetila, Alberto Contadora, Felice Gimondiego, Bernarda Hinaulta i Christophera Froome’a. W 2010 roku wygrał Vuelta a Espana, w 2014 – Tour de France, zaś w 2013 i 2016 – Giro d’Italia.

37-letni zawodnik ogłosił w środę, że tegoroczna edycja Corsa Rosa to jego ostatni występ w tym wyścigu w karierze. Zakończy się ona po tym sezonie. “Opuściłem dom, gdy miałem 15 lat. Wiele dałem tej dyscyplinie. Czas odplacić wszystkim, którzy swoim kosztem pomagali mi na mojej drodze. Wynagrodzić ich poświęcenie” – mówił.

“Chcę się cieszyć tym Giro. We wtorek (podczas etapu z metą na Etnie – przyp.red.) cierpiałem, ale nie jestem w złej formie. Zobaczymy, czy spróbuję powalczyć o etap, czy może skupię się na klasyfikacji generalnej” – dodawał.

Póki co Vincenzo Nibali zajmuje w niej 30. miejsce, ze stratą ponad 4 minut do lidera i nieco ponad dwóch do głównych faworytów całego wyścigu. Wydaje się jednak, że walka o efektowny, pożegnalny skalp jest bardziej realnym celem. I z pewnością łatwiejszym do osiągnięcia.

To Top