Świat

“Spacerek” Mathieu van der Poela na trzecim etapie

Mathieu van der Poel
Mathieu van der Poel Foto Marco Alpozzi/LaPresse

Mathieu van der Poel (Alpecin-Fenix) pierwszą, “węgierską” część Giro d’Italia zakończył jako lider klasyfikacji generalnej. W niedzielę, podczas sprinterskiego etapu rozprowadzał Jakuba Mareczko, a podczas całego dnia przede wszystkim oszczędzał siły. Pokazują to jego dane, opublikowane w serwisie Strava, zaś przede wszystkim – średnie tętno.

Holender prowadzenie objął po pierwszym etapie, wygrywając odcinek z metą w Wyszehradzie. Dzień później, podczas jazdy indywidualnej na czas ulicami Budapesztu zajął drugie miejsce. W niedzielę niewiele mogło się zmienić, toteż 27-latek koncentrował się przede wszystkim na oszczędzaniu sił, pomagając na ostatnich kilometrach Jakubowi Mareczko, który finiszował jako piąty.

Poniedziałek jest dniem przerwy, który kolarze wykorzystają na transfer na Sycylię. Tam, już we wtorek walczyć będą na stokach Etny podczas pierwszego, górskiego finiszu. Sam Van der Poel nie wierzy, by na ponad 20-kilometrowym podjeździe był w stanie utrzymać prowadzenie. “Tempo musiałoby być bardzo wolne, a nie sądzę, by tak było” – przyznał szczerze. Dodał przy tym, że w kolejnych dniach zamierza celować w wygrane etapowe.

Ciekawy jest rzut oka na dane z 3. etapu w wykonaniu kolarza Alpecin-Fenix. Owszem, odcinek nie był szczególnie wymagający, ale postawa Holendra wygląda bardziej jak wykres z… niedzielnej przejażdżki na kawę.

Kluczowe dane Mathieu van der Poela z 3. etapu Giro d’Italia, źr. Strava

Zdumiewające jest przede wszystkim średnie tętno, wynoszące zaledwie… 102 uderzenia na minutę. Zakładając, że wartość maksymalna to dla niego 201 uderzeń (taką, według danych uzyskał na ostatnich metrach 1. etapu, a sam mówił, że dał z siebie wszystko), a nawet przyjmując, że wartość ta jest o kilka uderzeń zawyżona pewnym jest, że Mathieu nie opuścił pierwszej strefy i uznać w zasadzie można, że ten etap był dla niego… aktywną regeneracją.

Regeneracją w postaci 200-kilometrowej jazdy ze średnią prędkością 40,6 km/h. To nie wymaga komentarza.

To Top