Świat

Giro d’Italia 2022: Mark Cavendish wygrał trzeci etap

Mark Cavendish
Mark Cavendish / fot. Deceuninck - Quick Step

Mark Cavendish (Quick-Step Alpha Vinyl) wygrał trzeci etap Giro d’Italia 2022 z metą w Balatonfured. Po trzech dniach zmagań na Węgrzech wyścig opuszcza ten kraj. We wtorek rywalizacja zostanie wznowiona na Sycylii.

Niedzielny odcinek liczył 201 kilometrów. Zawodnicy rywalizowali w płaskim terenie, okrążając od zachodu Balaton i finiszując w popularnym, węgierskim uzdrowisku. Jako, iż ostatnie kilometry nie zawierały w sobie żadnych trudności (a nawet – zakrętów), niemal murowanymi faworytami do sukcesu wydawali się sprinterzy. Dużą zagadką było, czy o kolejny skalp i cenne sekundy bonusowe walczyć będzie lider, Mathieu van der Poel (Alpecin-Fenix), który sygnalizował, że jest gotowy pracować dla Jakuba Mareczko.

Czytaj również: Jan Tratnik wycofał się z Giro d’Italia

Nim jednak mogliśmy się pasjonować pozycjonowaniem sprinterów przez ich ekipy, długie godziny mijały na podziwianiu akcji ucieczki, w której pojawiły się znane z pierwszego etapu nazwiska. Ponownie na czoło ruszyła bowiem w dwuosobowym składzie: Mattia Bais / Filippo Tagliani ekipa Drone Hopper – Androni. Do tego duetu dołączył Samuele Rivi (EOLO-Kometa). 60 kilometrów od finiszu wciąż mieli prawie dwie minuty przewagi, ale ta szybko była redukowana. Ostatecznie, niedługo po minięciu znaku pokazującego 30 km do finiszu akcja grasantów się zakończyła.

Na ostatnich metrach kluczowe było wspomniane pozycjonowanie i choć w finale pociągi nieco się “rozsypały”, Cavendish nadrobił to wielkim doświadczeniem i dał swojej ekipie etapowy skalp.

To Top