Świat

Jak dobrać odpowiednie buty do biegania?

Jak dobrać odpowiednie buty do biegania?
Jak dobrać odpowiednie buty do biegania? / fot.

Buty do biegania powinny zapewniać idealną stabilizacją, jak i dobrą amortyzację. Ponadto, powinny sprawnie odprowadzać wilgoć, a przy tym świetnie się prezentować. Istotne jest to, aby obuwie było dobrze dobrane pod względem rozmiaru. Wybór odpowiedniego modelu do aktywności fizycznej wcale nie jest taki prosty. Aby cieszyć się komfortem w trakcie biegania, należy zwrócić uwagę na pewne istotne kwestie.

Wykonanie testu wodnego i określenie biomechaniki stopy

Dzięki niemu można ocenić rodzaj stopy i na podstawie uzyskanych informacji dobrać optymalne buty damskie czy buty męskie do joggingu. Aby wykonać test, wystarczy zanurzyć stopę w wodzie, po czym zrobić mokry odcisk na podłoży. Do tego celu przyda się brązowy papier. Następnie wystarczy porównać ślad z poniższymi informacjami.

  • Normalne podbicie, czyli ślad stopy na środku- jest to właściwa pronacja, w której to występuje naturalne skręcenie stopy w czasie od lądowania na pięcie do wybicia z palców. Stopień pronacji jest dany przez naturę, a więc nie da się go zmienić. Poznając biomechanikę własnej stopy można jednak dobrać najlepsze obuwie, a przy tym zredukować ryzyko wystąpienia kontuzji. W przypadku właściwej pronacji można nosić dowolny rodzaj obuwia, który musi być dostosowany do powierzchni, po jakiej będzie się biegało,
  • Wysokie podpicie, czyli ślad stopy z prawej- supinacja występuje u osób, które za mało pronują. Stopa nie rozwija się wystarczająco do wewnątrz, po tym jak zewnętrzna strona pięty ląduje na ziemi. Nacisk skupia się na zewnętrznej stronie stopy, przez co stopa i kostka ma kłopot z ustabilizowaniem ciała, a więc brakuje amortyzacji. Skutkuje to większym naciskiem na niższą część kończyny. Szczególnie cierpią na tym mięśnie piszczelowe. Dla osób z supinacją zalecane jest obuwie z dobrą amortyzację,
  • Niskie podbicie – czyli ślad stopy z lewej- pojawia się u biegaczy z nadpronacją. W tym rodzaju pronacji stopa zwija się do wnętrza o około 15 stopni. W końcowej fazie duży paluch stopy musi wykonać największą pracę, żeby odbić się od podłoża. Nadpronacja charakteryzuje się tym, że obuwie ściera się szybciej na pięcie i wewnętrznej strony podeszwy. Dla osób z nadpronacją zalecane jest obuwie kontrolujące ruch stopy czy stabilizujące.

Jak dobrać rozmiar butów do biegania?

Niezwykle ważną kwestią jest odpowiedni rozmiar butów do biegania. Przed zakupem buty damskie czy model męski powinien zostać zawsze przymierzony. Warto zapoznać się z cechami danych produktów do biegania, jak i wziąć pod uwagę swój styl biegania oraz indywidualne wymagania. W trakcie poruszania się stopa przesuwa się do przodu, a więc palce nie powinny nigdy dotykać końca obuwia, tak jak często ma to miejsce w obuwiu do chodzenia codziennego. Zbyt ciasne buty w trakcie uprawiania sportu może skutkować powstawaniem odcisków, a nawet sinieniem i schodzeniem paznokci. Buty męskie czy damskie muszą być zawsze o około 0,5 cm większe od rzeczywistej długości stopy.

W jaki sposób zmierzyć długość stopy?

Niestety rozmiary mogą u danych producentów różnić się. Właśnie dlatego przy wyborze obuwia nie należy sugerować się aktualnie noszonym rozmiarem. Przed wybraniem idealnego modelu do biegania należy najpierw zmierzyć swoją stopę. Do tego celu należy położyć gołą stopę na kartce papieru, po czym odrysować jej kontur. Potem wystarczy zmierzyć długość stopy od najdłuższego palca, aż do pięty. Do uzyskanego wyniku trzeba dodać 0,5 cm.

Wybór podeszwy butów do biegania

Jeśli chodzi o odpowiednią podeszwę, należy zwrócić uwagę na typ terenu, po jakim będzie się uprawiać jogging. Buty męskie czy damskie na twardy teren odznacza się grubą powierzchnią, ponadto często posiada system amortyzacji kontaktu z twardym podłożem.
Takie produkty sprawdzą się do poruszania po asfalcie czy chodniki. W przypadku modeli z przeznaczeniem na miękki teren wyróżniają się one podeszwą do rajdów terenowych. Podeszwy tego typu zachowują świetną przyczepność nawet na śliskim podłożu, jednakże na twardej powierzchni ulegają szybszemu zużyciu. Takie obuwie sprawdzi się na piasku, ziemi czy żwirze. Na rynku dostępne są też specjalne buty do biegania na skalistym terenie. W nich podeszwa zabezpiecza stopę przed możliwymi urazami i dobrze stabilizuje ją. Modele te mają też wzmocnione noski ochraniające palce przed otarciami i różnymi urazami.

Jakie powinny być komfortowe buty do biegania?

Właściwie dobrane obuwie treningowe musi zapewniać wysoką wygodę, jak i komfort termiczny. Istotne jest to, aby buty do biegania miały system pozwalający na odprowadzanie wilgoci. Dzięki temu można uniknąć ślizgania się stopy w bucie, jak i brzydkich zapachów. Obuwie powinno być przewiewne, a więc ważny jest materiał jego wykonania. W okresie letnim warto postawić na model z siateczki, gwarantujący dobrą wentylację. W zimie natomiast lepszym wyborem będą buty z membraną, która zapewnia wodoodporność. Wybrany materiał musi być też łatwy w czyszczeniu. Ważna jest również waga butów do joggingu. Powinny być one jak najlżejsze, dzięki czemu stopa nie będzie odczuwać takiego zmęczenia.

To Top