Świat

Atom Deweloper Posciellux.pl Wrocław po podium w Gracia-Orlová

fot. Dariusz Krzywański
fot. Dariusz Krzywański

Agnieszka Skalniak-Sójka w dobrze obsadzonym Gran Premio della Liberazione wywalczyła świetne 5. miejsce. Nie będzie jednak długo odpoczywać po tym osiągnięciu, ponieważ już w czwartek, 28 kwietnia, wraz z pozostałymi zawodniczkami Atom Deweloper Posciellux.pl Wrocław wystartuje w 34. odsłonie czeskiej etapówki Gracia-Orlová.

W roku 2014 triumfatorką tego wyścigu była Paulina Brzeźna-Bentkowska, obecnie trenerka i dyrektorka sportowa tej polskiej kobiecej grupy zawodowej. Nie był to jej jedyny start w „Gracii”, więc dzieli się ze swoimi podopiecznymi doświadczeniami, układając strategię. A ta jest bardzo prosta.

– Chcemy powalczyć o podium zarówno w klasyfikacji generalnej, jak i na poszczególnych etapach, nie kryjemy również apetytu na etapowe zwycięstwa – mówi. – Z uwagi na dobrą dyspozycję w tej części sezonu i umiejętność jazdy na czas, a czasówka w tym wyścigu na ogół decyduje o końcowym wyniku, liderką będzie Agnieszka Skalniak-Sójka.

Do pomocy będzie miała dość dobrze znające Gracię-Orlovą Katarzynę Wilkos i Monikę Brzeźną, a także utalentowaną orliczkę Dominikę Włodarczyk, dla której będzie to pierwszy start w czeskiej etapówce, oraz siostry – Darię i Wiktorię Pikulik. 

Szczególnie ważny będzie drugi, liczący 100 km etap, na którym już niemal na początku zawodniczkom przyjdzie zmierzyć się z liczącym niemal 10 km podjazdem pod Przełęcz Pustevny (średnie nachylenie 5,4%, maksymalne 11%). Jak wyjaśnia trenerka wrocławskiej ekipy, trzeba rozpocząć zdobywanie tej przełęczy w głównej grupie, najlepiej na jej przedzie, bo podczas podjeżdżania stawka się rozciąga i trudno później dogonić czołówkę.

– W ostatnich latach poziom kobiecego peletonu nie tylko się podniósł, ale jest też dość wyrównany, więc sądzę, że na tym górskim wyścigu – trochę paradoksalnie – decydujący będzie płaski trzeci etap zaledwie 13,5-kilometrowej indywidualnej jazdy na czas po wietrznej autostradzie. W kolejnych trzeba będzie jechać bardzo mocno i zarazem czujnie, broniąc

pozycji w klasyfikacji generalnej i odrabiając straty bonifikatami czasowymi na mecie czy premiach – dodaje Brzeźna-Bentkowska.

Wśród startujących w wyścigu są ekipy z Czech, Belgii, Holandii, Niemczech a także reprezentacje narodowe Litwy, Austrii, Estonii, Szwecji oraz TKK Pacific-Nestlé Fitness. – Sądzę, że najwięcej krwi napsują nam Holenderki i Belgijki, które świetnie jeżdżą takie wyścigi. Ale my również jesteśmy bardzo dobrze przygotowane i zmotywowane do walki o podium – podkreśla zwyciężczyni „Gracii” z 2014 roku. 

Dodajmy, że czeska etapówka odbędzie się po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią. W ostatniej, zdominowanej przez Martę Bastianelli edycji z 2019 roku, Monika Brzeźna ukończyła wyścig na 15., a Katarzyna Wilkos na 16. miejscu.

Gracia-Orlová 2022:

Etap 1: 28.04.2022, wyścig ze startu wspólnego, 104 km, Orlová-Štramberk

Etap 2: 29.04.2022, wyścig ze startu wspólnego, 100 km, Lichnov-Lichnov

Etap 3: 30.04.2022, jazda indywidualna na czas, 13,5 km, Havířov-Ostrava-Havířov

Etap 4: 30.04.2022, wyścig ze startu wspólnego, 68,5 km, Dětmarovice-Orlová

Etap 5: 01.05.2022, wyścig ze startu wspólnego (kryterium), 101,6 km, Orlová

To Top