Świat

Witalij Buts uciekł z Ukrainy. Ściga się w Tour of Turkey

Witalij Buts
Witalij Buts / fot. Tour of Turkey

Ukraiński kolarz Witalij Buts, który w przeszłości występował m.in. w barwach polskiej drużyny Hurom uciekł wraz z rodziną z ojczyzny do Turcji. Aktualnie rywalizuje na trasie Tour of Turkey, wyścigu ProSeries, który rozpoczął się w niedzielę.

35-latek na koncie ma między innymi dwa tytuły mistrza kraju. W Huromie jeździł w sezonie 2018, a wcześniej związany był z również dobrze znaną w Polsce ekipą Kolss BDC. Aktualnie reprezentuje barwy tureckiego Sakarya BB.

Jak wyznał w rozmowie z “Cyclingnews”, w momencie wybuchu wojny w Ukrainie przebywał w swojej ojczyźnie. Przez trzy tygodnie nie był w stanie trenować, aż w końcu podjął wraz z rodziną decyzję o ucieczce z kraju. “Przyjechaliśmy dosłownie z niczym. Zostawiłem w Ukrainie rower, ubrania, wszystko” – opowiadał. Jak dodał, pochodzi z Mikołajowa, czyli masta, będącego obiektem intensywnych ataków Rosjan.

Ponieważ długo nie trenował, jego forma daleka jest od optymalnej. Mimo to, na pierwszym etapie Tour of Turkey ruszył do ucieczki i zdobył białą koszulkę najaktywniejszego zawodnika. “Jedyne, co mogę teraz robić, to jechać agresywnie, by pojawiać się na podium. Chcę, by moja rodzina i przyjaciele mieli powód do radości w tych trudnych czasach” – skomentował.

Buts na podium wszedł w niedzielę z ukraińską flagą na ramionach.

To Top