Świat

Itzulia Basque Country: Pello Bilbao wygrał trzeci etap

Pello Bilbao (Bahrain-Victorious) wygrał trzeci etap Itzulia Basque Country.

Podczas wyścigu w Kraju Basków łatwych etapów praktycznie nie ma. Także i ten środowy należał do bardzo wymagających, z mocno pofałdowanym profilem i trudną sekwencją podjazdów w końcówce. Szanse na zwycięstwo mieli, jak się wydawało, przede wszystkim zawodnicy, którzy bić się będą o triumf w całej imprezie, na czele z liderem, Primożem Rogliciem (Jumbo-Visma).

Walka o zawiązanie się ucieczki trwała długo, a ostatecznie odjechała niewielka grupa, z której najdłużej na czele wytrzymał Cristian Rodriguez (TotalEnergies). Hiszpan 30 kilometrów od mety miał jednak już tylko dwie minuty zapasu – zbyt mało, by marzyć o sukcesie. Tym bardziej, ze przed nim wyrastała prawdziwa ściana w postaci Ozeki – 3,6 km o nachyleniu 7,4%.

Na tym właśnie podjeździe, gdy przewaga lidera wynosiła już tylko około 50 sekund, tempo podkręciła ekipa Ineos Grenadiers, a mocniej na pedały nacisnął Adam Yates, doprowadzając do mocnej selekcji. Ostatecznie Rodriguez dojechał na szczyt przed grupą, ale niedługo potem został złapany. Czołowa grupa, mimo prób ataków na kolejnych podjazdach dotrwała razem do ostatnich kilometrów. Bardzo aktywny był Pello Bilbao (Bahrain-Victorious), lecz oderwać się nie zdołał.

Ostatecznie jednak Bask dopiął swego. W finiszu na podjeździe pokonał rywali, w tym – Juliana Alaphilippe’a (Quick-Step Alpha Vinyl), którego znów świetnie rozprowadzał Remco Evenepoel.

To Top