Świat

Sonny Colbrelli może zakończyć karierę. Przepisy mówią jasno

Sonny Colbrelli
Sonny Colbrelli - fot. ASO/P. Ballet

Sonny Colbrelli (Bahrain-Victorious) po zasłabnięciu na trasie Volta a Catalunya ma wszczepiony kardiowerter – podskórny defibrylator. W świetle obecnie istniejących przepisów, nie będzie mógł ścigać się na terytorium Włoch. Media spekulują nawet, że dla mistrza Europy może to być koniec kariery.

31-latek zasłabł na mecie pierwszego etapu zmagań w Hiszpanii, który ukończył na drugiej pozycji. Konieczna była reanimacja i błyskawiczny transport do szpitala. Ostatecznie jeszcze przed dotarciem do niego Colbrelli odzyskał przytomność. Kolejne dni minęły mu na długich badaniach, mających na celu odkrycie przyczyny zdarzenia.

Finalnie w ich wyniku uznano, że kolarzowi trzeba wszczepić kardiowerter. To urządzenie, które w przypadku wykrycia nieprawidłowości w pracy serca stara się regulować jego pracę. Takie samo miał wszczepione piłkarz reprezentacji Danii, Christian Eriksen, który zasłabł podczas jednego ze spotkań Euro 2020. Jemu udało się wrócić do czynnego uprawiania sportu. Czy to samo stanie się z Colbrellim?

Niestety, wydaje się że sytuacja nie jest prosta. Nawet, jeżeli lekarze nie będą mieli zastrzeżeń do jazdy z urządzeniem (a wielu z nich w opiniach odradza wyczynowe uprawianie sportu), to przepisy obowiązujące we Włoszech zabraniają tego. Oznacza to, że mistrz Europy nie mógłby jeździć… we własnej ojczyźnie.

Do tego dochodzi fakt, że Colbrelli musi dostać zielone światło od lekarzy. “Het Nieuwsblad” cytuje belgijskiego lekarza, Krisa Van der Mierena, którego zdaniem jest to mało prawdopodobne. Według niego Sonny narażałby na niebezpieczeństwo nie tylko siebie, ale i innych zawodników.

To Top