Świat

MŚ w kolarstwie szosowym: Profile wyścigów mężczyzn i kobiet

Julian Alaphilippe
Julian Alaphilippe / fot. Deceuninck - Quick Step

Organizatorzy tegorocznych, szosowych mistrzostw świata w Wollongong opublikowali oficjalne profile wyścigów ze startu wspólnego mężczyzn i kobiet. Nie ma już najmniejszej wątpliwości – to nie będzie czempionat dla sprinterów.

Elita mężczyzn będzie mieć do pokonania łącznie 266,9 kilometra. Tuż po starcie w Hellensburgh ruszy wzdłuż wybrzeża na południe i pokona najtrudniejszą przeszkodę dnia – Mount Keira, której szczyt ulokowany jest 473 m.n.p.m. Ten podjazd nie będzie mieć jednak większego wpływu na rywalizację – zawodnicy po pokonaniu go zaliczą jeszcze ponad 200 km ścigania.

Wszystko rozstrzygnie się na rundzie w Wollongong. Liczyć ona będzie 17,1 kilometra i znajdzie się na niej jeden, istotniejszy podjazd – Mount Pleasant (119 m.n.p.m.), o długości 1,1 km i nachyleniu 7% poprzedzony krótszym “zębem” – Mount Ousley (54 m). Cała runda jest bardzo kręta, a Elita mężczyzn pokona ją łącznie 12 razy. Łącznie suma przewyższeń wyniesie prawie 4000 metrów – bardzo dużo, a dodatkowo pamiętać trzeba, że ze szczytu ostatniego pojdazdu do mety będzie tylko 6 kilometrów. Szczegółowy profil w wysokiej rozdzielczości znaleźć można TUTAJ.

Wollongong 2022, źr. UCI
Wollongong 2022, profil wyścigu mężczyzn, źr. UCI

Wollongong 2022 – profil rywalizacji kobiet

Kobiety przejadą po tej samej trasie, z tą różnicą, że zaliczą mniej okrążeń “miejskiej” rundy (sześć). Da to łącznie 164 kilometry rywalizacji i 2433 metry przewyższenia. Szczegóły – TUTAJ.

Mistrzostwa świata odbędą się w dniach 18-25 września 2022.

To Top