Świat

Strade Bianche kobiet: Katarzyna Niewiadoma czwarta

Katarzyna Niewiadoma
Katarzyna Niewiadoma / fot. Canyon // SRAM

Katarzyna Niewiadoma (Canyon // SRAM) zajęła czwarte miejsce w kobiecej edycji Strade Bianche.

Panie, które na start ruszyły tuż po godzinie 9:00 do pokonania miały 136 kilometrów doskonale znanej trasy, w sporej części poprowadzonej po “białych”, szutrowych drogach. W gronie faworytek, niemal tradycyjnie już, była Kasia Niewiadoma, która w całej historii swoich występów w imprezie tylko raz (!) nie stanęła na podium.

Profil kobiecej edycji Strade Bianche 2022

Zmagania kobiet jak zwykle były bardzo eksplozywne, a selekcja zaczęła się szybko. Rozstrzygnięcia zapadały jednak dopiero w samej końcówce. 10 kilometrów od mety na czele jechała dwójka: Lotte Kopecky (SD-Worx) oraz Annemiek van Vleuten (Movistar). Za tą dwójką, z niewielką stratą jechała siódemka zawodniczek, wśród nich – Niewiadoma.

Prowadzący duet dogoniono nieco ponad 7 kilometrów przed metą. Wtedy na czele była szóstka: Kopecky, Elisa Longo Borghini (Trek-Segafredo), Niewiadoma, Van Vleuten, Ashleigh Moolman (SD-Worx) i Cecillie Uttrup Ludwig (FDJ). Do grupki tej w bólach próbowała dołączyć Marianne Vos (Jumbo-Visma). Tempo spadło jednak na tyle, że udało się też to Demi Vollering (SD-Worx) i koleżance Polki z ekipy, Elise Chabbey, która błyskawicznie zaatakowała. Szybko ją złapano, lecz “odciążyło” to taktycznie naszą zawodniczkę.

Na ostatnim podjeździe zaatakowała Van Vleuten, za którą utrzymała się między innymi Niewiadoma, tracąc ledwie kilka metrów. Ostatecznie Polka finiszowała tuż za podium.

To Top