Świat

Trofeo Guerrita: Rosyjski Lokosphinx z “dziką kartą”, polska strona protestuje

Sankcje nałożne na ekipy z Rosji i Białorusi przez UCI nie obejmują ekip młodzieżowych. Wobec tego faktu w niedzielę, na starcie hiszpańskiego wyścigu Trofeo Guerrita stanąć ma drużyna Lokosphinx. Polski Związek Kolarski i jedna z naszych krajowych ekip zdecydowanie się temu sprzeciwiają.

Łącznie w niedzielnych zmaganiach udział weźmie aż 26 zespołów. Jak przekazał serwis “Elpeleton”, wśród nich, dzięki “dzikiej karcie” ma znaleźć się Lokosphinx, którego kolarz – Gleb Syritsa lideruje w Pucharze Hiszpanii.

Rosyjskiej drużynie na linii startu sprzeciwiają się władze PZKol, które wystosowały oficjalne zapytanie w tej sprawie do organizatorów imprezy, a także powiadomiły hiszpańską federację. Na tym jednak nie koniec, bowiem startowi Lokosphinx sprzeciwia się także ekipa GKS Cartusia Kartuzy, która bierze pod uwagę nawet wycofanie się z wyścigu.

“Pomimo, iż młodzi zawodnicy drużyny Lokosphinx, z którymi mieliśmy przyjemność już rywalizować na tych samych trasach jak i których dobrze znamy z torów kolarskich, nie są bezpośrednio odpowiedzialni za wydarzenia, które rozgrywają się za naszą wschodnią granicą, to ze środowiska sportowego musi płynąć jasny i wspólny komunikat o sprzeciwianiu się działaniom Rosji” – przekazano.