Świat

UAE Tour: Tadej Pogacar z podwójną wiktorią, Rafał Majka wysoko

Tadej Pogacar
Tadej Pogacar / fot. UAE Team Emirates

Tadej Pogacar (UAE Team Emirates) wygrał ostatni, siódmy etap UAE Tour i cały wyścig. Siódmy na finałowym etapie był Rafał Majka.

Ostatni akt zmagań liczył 148 kilometrów i swoim profilem przypominał “klasyczny” odcinek Vuelta a Espana. Po płaskim jak stół dojeździe na peleton czekał podjazd Jebel Hafeet o długości 10,9 kilometra i nachyleniu 6,7%. Wielkim faworytem był Tadej Pogacar, który jednak, jako lider klasyfikacji generalnej był w dość komfortowym położeniu, mogąc kontrolować sytuację.

W ucieczce dnia znalazło się sześciu kolarzy: Gianni Vermeersch (Alpecin-Fenix), Clement Davy (Groupama-FDJ), Daryl Impey (Israel – PremierTech), Michael Schwarzmann (Lotto Soudal), Michael Morkov (Quick-Step Alpha Vinyl) i Kaden Groves (BikeExchange-Jayco). Ich przewaga wynosiła maksymalnie niecałe cztery minuty.

Najmocniejszym z grasantów był Vermeersch, który kontynuował walkę samotnie już na stokach Jebel Hafeet i ostatecznie został złapany 7,5 kilometra od mety. Później grupa stopniowo kurczyła się, ale przez selekcję “od tyłu”, a nie za sprawą ataków. Dopiero 3,2 km od mety mocniej szarpnął Adam Yates (Ineos Grenadiers), za którym pojechał tylko Pogacar. Po kilometrze udało się do nich dojechać Pello Bilbao (Bahrain-Victorious) i Joao Almeidzie (UAE Team Emirates).

Kilometr od mety szarpnął raz jeszcze Yates, a przetrwał to znów tylko “Pogi”. Słoweniec na ostatnich metrach odjechał od rywala i wygrał etap. Jako siódmy linię mety przeciął Rafał Majka, który zajął to miejsce również w klasyfikacji generalnej.

To Top