Świat

Omloop Het Nieuwsblad: Wout van Aert wygrywa

Wout Van Aert
Wout Van Aert / fot. Jumbo-Visma

Wout van Aert (Jumbo-Visma) wygrał Omlopp Het Nieuwsblad, wyścig World Tour otwierający sezon północnych klasyków.

204 kilometry, dziewięć sektorów bruku i 13 istotniejszych podjazdów – to właśnie to czekało na kolarzy podczas tradycyjnego rozpoczęcia zmagań w Belgii. Na starcie zobaczyliśmy sporo gwiazd, a za zdecydowanego faworyta uchodził Wout van Aert (Jumbo-Visma), na którego miała oglądać się konkurencja.

Nim doszło do kluczowych rozstrzygnięć, emocjonowaliśmy się akcją ucieczki, która liczyła w tym roku siedmiu zawodników. Byli to: Ben Healy (EF Education – EasyPost), Juri Hollmann (Movistar), Aleksadr Konyszew (BikeExchange – Jayco), Quentin Jauregui (B&B Hotels), Ruben Apres (Sport Vlaanderen), Donavan Grondin (Arkea-Samsic) oraz Morten Hulgaard (Uno-X). Grasanci odjechali na około osiem minut, lecz im bliżej było końcówki zmagań, tym szybciej ich przewaga spadała. 75 km od mety wynosiła cztery minuty.

58 km od mety, po nagłym wzroście tempa przewaga wynosiła już tylko nieco ponad minutę. Niedługo potem przygoda tych zawodników dobiegła końca. Na czoło wysforowała się nowa grupa, tym razem już z głównymi faworytami, m.in. Van Aertem, jego nowym kolegą z drużyny, Tiesijem Benootem, Sonnym Colbrellim (Bahrain-Victorious) czy Tomem Pidcockiem (Ineos Grenadiers).

20 kilometrów od mety zaatakował Benoot, za którego plecami współpraca się rozsypała. 13 km od mety ponownie ruszył Van Aert, za którym pędziła jednak wściekła pogoń kilkunastu zawodników. Wout wypracował kilkanaście sekund zapasu i powoli odzierał rywali z marzeń.

To Top