Świat

Filippo Ganna zdyskwalifikowany w Tour de la Provence

Filippo Ganna
Filippo Ganna / fot. Ineos Grenadiers

Filippo Ganna (Ineos Grenadiers) wjechał na metę Tour de la Provence jako siódmy kolarz klasyfikacji generalnej. Jego radość z naprawdę dobrego występu nie trwała jednak długo – został bowiem… zdyskwalifikowany za nieregulaminową zmianę roweru.

Włoch, wybitny specjalista w jeździe indywidualnej na czas rozpoczął rywalizację, nokautując rywali w prologu. Na dystansie 7 kilometrów wyprzedził drugiego zawodnika o… 12 sekund. Dzień później głównie dzięki jego ofiarnej pracy w końcówce (i “skasowaniu” atakującego Macieja Bodnara) z etapowego skalpu cieszył się Elia Viviani.

Po drugim etapie (zakończonym sprintem na delikatnym podjeździe) Ganna wciąż przewodził klasyfikacji generalnej. Jak sam mówił, nie miał szans na obronę prowadzenia na ostatnim etapie, zakończonym podjazdem, lecz nie ulegało wątpliwości że sprawdzi, gdzie są jego limity. Wypadł… zdecydowanie powyżej oczekiwań.

Minimalizując straty, wjechał na finisz w drugiej dziesiątce, co ostatecznie dałoby mu siódme miejsce w klasyfikacji generalnej. Dałoby, bowiem Włocha… zdyskwalifikowano. Jak się okazuje – za nieregulaminową zmianę roweru. 25-latek zamienił wersję z hamulcami tarczowymi na “klasyka”. Zrobione to jednak zostało w sprzeczności z przepisami – nie, zdejmując rower z samochodu, a robiąc to we wcześniej ustalonym miejscu (jak podczas “pit-stopu” w F1).

To Top