Świat

Tour de la Provence: Elia Viviani wygrywa pierwszy etap, piękny atak Macieja Bodnara

Maciej Bodnar
Maciej Bodnar / fot. TotalEnergies

Elia Viviani (Ineos Grenadiers) wygrał pierwszy etap Tour de la Provence (ProSeries). Zmagania w płaskim terenie skutecznie “urozmaicił” tego dnia silny wiatr. Piękny atak przypuścił Maciej Bodnar (TotalEnergies), dogoniony 1,5 km od mety.

Kolarze mieli do przejechania 151 kilometrów z metą w Les Saintes-Maries-de-la-Mer. Wszelkie trudności ulokowane były w pierwszej części trasy, toteż wydawało się, że będziemy świadkami masowego sprintu. Aura, a konkretnie – wiatr miał jednak na ten dzień inne plany.

85 kilometrów od mety grupa Ineos Grenadiers zdecydowała, by spróbować wykorzystać boczny wiatr i rozerwać główną grupę. Misja zakończyła się powodzeniem, głównie dzięki pracy lidera po prologu, Filippo Ganny. Ekspresowo dogoniono “starą” ucieczkę, a na czele znalazła się grupa 27 kolarzy.

Byli w niej między innymi: Julian Alaphilippe (Quick-Step Alpha Vinyl), Ganna, Richard Carapaz, Elia Viviani (wszyscy Ineos), Nairo Quintana i jego kompan z Arkea-Samsic, Łukasz Owisian czy Maciej Bodnar (TotalEnergies). Grupa odjechała od peletonu na ponad 90 sekund. 40 kilometrów od mety wydawało się, że Viviani – jedyny naprawdę mocny sprinter w czołówce – może zacząć zastanawiać się, jak nie zepsuć finiszu, by móc cieszyć się z triumfu.

7 kilometrów od mety zaatakować postanowił Bodnar, szukając swojej szansy na zwycięstwo etapowe. Wypracował sobie minimalną przewagę, ale był ścigany przez Ineos, a przede wszystkim – Gannę i złapany 1,5 km od mety.

To Top