Świat

Classica Comunitat Valenciana: Giovanni Lonardi najlepszy

Giovanni Lonardi (EOLO-Kometa) wygrał Classica Comunitat Valenciana (kat. 1.2), pierwszy europejski wyścig szosowy sezonu 2021.

Zmagania w Hiszpanii miały najniższą z zawodowych kategorii, przez co nie mogły na starcie pojawić się drużyny szczebla World Teams. Mimo to oglądaliśmy kilku kolarzy o uznanej marce, by wymienić też (zaliczanego do grona faworytów) Sachę Modolo (Bardiani).

Rywalizacja toczyła się na liczącej 175 kilometrów trasie, która wszystkie wyzwania kumulowała w pierwszej części. Najbardziej prawdopodobnym rozstrzygnięciem był sprint dużej grupy.

źr. La Flamme Rouge

W pierwszej części rywalizacji główną rolę grała szóstka grasantów, którzy odjechali od peletonu. Ostatni z nich doścignięty został niespełna 10 kilometrów od finiszu, kiedy to rozpoczęły się finałowe przygotowania do rozprowadzenia.

Na ostatnich metrach o wygraną walczyło około 30 kolarzy, lecz na ostatniej prostej grupa ta przerzedziła się z uwagi na (z pozoru niegroźną) kraksę. Ostatecznie o skalp biła się trójka najszybszych zawodników. Pierwsze miejsce zajął Giovanni Lonardi, choć hiszpańscy komentatorzy początkowo wzięli go za… Vincenzo Albanese (EOLO-Kometa). Włoch zameldował się na mecie przed Amaurym Capiotem (Arkea-Samsic).