Świat

Aigul Gareeva tymczasowo zawieszona

Aigul Gareeva
Aigul Gareeva, źr. Granada, Wikimedia Commons

20-letnia, rosyjska zawodniczka Aigul Gareeva została tymczasowo zawieszona za unikanie kontroli dopingowych. Młoda kolarka to mistrzyni świata juniorek z 2018 roku.

Podczas czempionatu w Yorkshire (2019) zawodniczka “Sbornej” sięgnęła po złoto w jeździe indywidualnej na czas, pokonując o cztery sekundy Shirin van Anrooij z Holandii. Na koncie ma również między innymi mistrzostwo Europy juniorek w wyścigu ze startu wspólnego (2018), kiedy to wygrała z przewagą… ponad sześciu minut.

Rosyjska agencja informacyjna TASS donosi, że powodem zawieszenia jest unikanie kontroli dopingowych. Trener kadry narodowej, Irakli Abrahamjan wyjaśnił, że w ciągu 12 miesięcy ominęła trzy. Podkreślił przy tym jednoznacznie, że nie wykryto zakazanych substancji, a po prostu – nie przeprowadzano testów.

“To wynik jej lekkomyślności. Sprawa zostanie wkrótce wyjaśniona, a ja mam nadzieję, że będzie zdyskwalifikowana na minimalny z możliwych okresów” – stwierdził. Według przepisów, ominięcie trzech kontroli skutkuje zawieszeniem na okres od 12 do 24 miesięcy.

Gareeva nie ma póki co ekipy na sezon 2022. Ostatnio reprezentowała barwy Cogeas – Mettler, lecz drużyna nie przedłużyła wygasającego z końcem 2021 roku kontraktu.

To Top