Polska

2500 złotych mandatu dla rowerzysty. Jechał na “podwójnym gazie”

fot. Pixabay

Jak informuje “Dziennik Zachodni”, w miejscowości Witkowice (okolice Częstochowy) doszło do zatrzymania jadącego pod wpływem alkoholu rowerzysty. Został on ukarany mandatem w wysokości 2500 złotych.

Wprowadzony 1 stycznia, nowy taryfikator mandatów znacząco podniósł wysokość kar za wykroczenia drogowe. Tym, które w portfelu odczuć można najbardziej jest właśnie jazda “na podwójnym gazie”, której dopuścił się w Nowy Rok pewien mężczyzna.

Jak czytamy, zatrzymany do kontroli drogowej w godzinach wieczornych miał w wydychanym powietrzu… 2,5 promila alkoholu. Kara 2500 złotych to rekordowy mandat w historii policji z Częstochowy, co przyznała sama rzecznik instytucji, Sabina Chyra-Giereś, cytowana przez “Dziennik”.

Szerzej o nowym taryfikatorze i karach dla rowerzystów pisaliśmy w osobnym materiale. Warto wymienić jednak kilka przykładowych pozycji:

  • Wyprzedzanie pojazdu z niewłaściwej strony – 1000 / 2000 złotych,
  • Kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdem innym niż mechaniczny przez osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka – 1000 złotych,
  • Kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdem innym niż mechaniczny przez osobę znajdującą się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka działającego podobnie do alkoholu – 2500 złotych
To Top