Świat

Watykan z własną… grupą kolarską?

Szef grupy Amore & Vita na audiencji u Jana Pawła II
Szef grupy Amore & Vita na audiencji u Jana Pawła II / fot. Amore & Vita

Istniejąca od 1989 roku grupa Amore & Vita chce w 2022 roku występować pod flagą… Watykanu. Staje się to możliwe, gdyż najmniejsze państwo świata od niedawna jest członkiem UCI.

O tym, że siedziba władz Kościoła dołączy do grona nacji, zrzeszonych w Międzynarodowej Unii Kolarskiej wiemy już od września. Wydawało się, że będzie to mieć czysto symboliczny charakter – wszak państwo zamieszkuje niespełna 1000 osób (z czego niewielki procent – na stałe), toteż trudno szukać w nim kolarzy. Tym bardziej, że przytłaczającą większość obywateli stanowią duchowni. Tymczasem…

Szef grupy Amore & Vita, Ivano Fanini chce, by w sezonie 2022 została ona zarejestrowana z watykańską licencją. Ekipa ma o tyle ciekawą historię, że jej nazwę wymyślił… sam Jan Paweł II, podczas audiencji, na której gościł m.in. Fanini. Zespół istnieje od 1989 roku i “macierzysty” kraj zmienia bardzo często – w poprzednim sezonie jeździł pod flagą Ukrainy, a wcześniej… Łotwy, Albanii, Stanów Zjednoczonych, a nawet… Polski.

“Wielu sądzi, że sponsor grupy to jakieś Amore & Vita, ale tak nie jest. To nazwa zasugerowana przez mojego przyjaciela, Karola Wojtyłę, który przez 25 lat co roku gościł zespół w Watykanie” – wyjaśniał Fanini. Serwis “Spaziociclismo” sugeruje, że jednym z partnerów grupy mógłby zostać… Bank Watykanu, a raczej – Administracja Dóbr Stolicy Apostolskiej, bo to ona odpowiada za finanse państwa.

Jedyną formalną przeszkodą, by zarejestrować grupę w Watykanie jest fakt, że według przepisów w jej składzie muszą znaleźć się zawodnicy z tego kraju, co – jak nietrudno się domyślić – nie będzie proste. Być może jednak UCI zgodzi się na swego rodzaju ukłon w kierunku szefostwa ekipy i uczyni w tej materii wyjątek.

Jakby tego wszystkiego było mało, Fanini zapewnił, że skład na 2022 rok ma wstępnie gotowy, a znajdzie się w nim… pięciu Polaków. Jakich? Trudno sobie to w ogóle wyobrazić.

To Top