Świat

Alex Bogna i Maud Oudeman triumfatorami Zwift Academy

Dwójka młodych kolarzy: Alex Bogna i Maud Oudeman zostało laureatami tegorocznej odsłony Zwift Academy. Duet zagwarantował sobie tym samym kontrakty w zawodowych ekipach.

Program realizowany przez Zwift, przy wsparciu drużyn Canyon//SRAM i Alpecin-Fenix daje szansę przejścia na zawodowstwo zawodnikom, którzy w innych okolicznościach nie mieliby nań żadnych szans. Potrafi przy tym kreować również naprawdę obiecujących kolarzy.

Przykład? Jay Vine. Australijczyk wygrał w 2020 roku i w barwach Alpecin-Fenix startował od kwietnia. Znakomicie spisał się już podczas Tour of Turkey, gdzie w klasyfikacji generalnej zajął drugie miejsce. Co więcej – pojechał na Vuelta a Espana i zaliczył etapowe podium na jednym z odcinków.

W 2021 roku w kategorii mężczyzn triumfował inny specjalista od wspinaczek – 19-letni Alex Bogna. W ostatnim sezonie był kolarzem niewielkiej formacji kontynentalnej, ACA Pro Racing. Łącznie pokonał… 150 tysięcy kolarzy. Wśród pań wygrała z kolei 18-letnia Maud Oudeman.