Świat

Vuelta a Espana 2022: Trasa wyścigu

Vuelta a Espana
Vuelta a Espana

Trasa Vuelta a Espana 2022 została oficjalnie zaprezentowana w czwartkowy wieczór. Wiemy już, z jakimi wyzwaniami zmagać będą się kolarze.

Trzeci z Grand Tourów, który w ostatnich latach zdominował Primoż Roglić (w klasyfikacji generalnej niepokonany od 2019 roku) był tym, którego trasę przyszłorocznej edycji poznaliśmy jako ostatnią. Tradycyjnie, nie brakowało medialnych przecieków, ale na pełną prezentację przebiegu zmagań musieliśmy poczekać.

Trasa Vuelta a Espana 2022

Na trasie znajdą się dwie jazdy indywidualne na czas (drużynowa i indywidualna), 11 etapów o charakterystyce pagórkowatej, sześć – płaskiej i dwa z finiszem na podjeździe.

Zdjęcie
Trasa Vuelta a Espana 2022

Zmagania rozpoczną się 23-kilometrową, drużynową “czasówką”, która odbędzie się (podobnie jak dwa kolejne odcinki) w Holandii.

Etapy numer dwa i trzy to płaska rywalizacja, dedykowana sprinterom. Pierwszym odcinkiem, na którym stworzyć mogą się różnice będzie ten, który otworzy “hiszpańską” część zmagań, o długości 153 kilometrów.

Szóstego dnia zmagań czeka nas z kolei pierwszy finisz na naprawdę wymagającym podjeździe – San Miguel de Aguayo.

Ciekawie prezentuje się także profil etapu numer siedem, który zdaje się być stworzony dla uciekinierów – w jego połowie wyrasta bowiem bardzo wymagający podjazd, po którego pokonaniu trasa prowadzi niemal nieustannie w dół. Odcinek numer 8 to kolejny, górski finisz.

Etap dziewiąty będzie pagórkowatym odcinkiem, na którym także powinni zaprezentować się harcownicy, zaś dziesiąty – jazdą indywidualną na czas.

Etap jedenasty to walka w płaskim terenie i emocje na ostatnich kilometrach.

Odcinek numer dwanaście to powrót do rywalizacji w górach i finisz na Penas Blancas.

Kolejnym odcinkiem górskiej rywalizacji bedzie etap 14, który zakończy się na stokach Sierra de la Pandera.

148 kilometrów i ponad 4000 metrów przewyższenia będzie liczyć kolejny odcinek, w trakcie którego kolarze wjadą na Sierra Nevada. Będzie to tak naprawdę ostatnie, poważne górskie wyzwanie w wyścigu. Kolejne odcinki będą miały bowiem raczej pagórkowaty charakter.

Vuelta a Espana 2022 odbędzie się w dniach 14.08 – 05.09.

To Top