Świat

Julian Alaphilippe: “W 2019 nie mogłem wygrać Tour de France”

Julian Alaphilippe
Julian Alaphilippe - fot. Deceuninck-QuickStep

Julian Alaphilippe (Deceuninck – Quick Step) w rozmowie z “Le Parisien” wrócił pamięcią do Tour de France 2019, w trakcie którego przez 14 dni nosił koszulkę lidera klasyfikacji generalnej. Choć wielu uważało, że “Loulou” ma wielką szansę na triumf w “Wielkiej Pętli”, on sam nie pozostawia złudzeń – utrzymanie pierwszej pozycji było nieosiągalne.

Dwukrotny mistrz świata stworzył fantastyczny spektakl, przejmując prowadzenie w “generalce” po trzecim etapie i utrzymał je – z drobną przerwą – aż do odcinka numer 19, gdy oddał liderowanie Eganowi Bernalowi. Przez dwa tygodnie Francja żyła nadzieją, że niewymieniany w gronie faworytów Alaphiliipe da jej pierwsze zwycięstwo w Tourze od ponad 30 lat.

Wesprzyj Kolarsko.pl w serwisie Patronite!

“Mówi się, że mogłem wygrać Tour w 2019 roku. To nieprawda. Skończyłem na piątym miejscu, zaciskając zęby i zmuszając się do wielkiego wysiłku, ale bądźmy szczerzy – kto pamięta piątego kolarza Touru?” – mówił w rozmowie z “Le Parisien”.

Naturalnie – “Loulou” stanie na starcie przyszłorocznej edycji zmagań, lecz bez ambicji walki o “generalkę”. Obok boju o etapowe skalpy we Francji zamierza w 2022 roku postawić na północne klasyki. “Póki co moją ambicją jest osiągnięcie czegoś w wyścigach jednodniowych. Może któregoś dnia postawię na klasyfikację generalną Tour de France, ale pytanie, czy będę wtedy szczęśliwy” – stwierdził.

To Top