Świat

PŚ w Overijse: Zwycięstwa Eliego Iserbyta i Katy Blanki Vas

Eli Iserbyt
Eli Iserbyt - fanpage zawodnika

Lider klasyfikacji generalnej, Eli Iserbyt umocnił swoją pozycję w tabeli, sięgając po trzecie już zwycięstwo w tym cyklu. Piąta runda Pucharu Świata okazała się również pomyślna dla węgierskiej zawodniczki, Katy Blanki Vas.

Wyścig elity mężczyzn w Overijse przywitał na starcie deszcz, który szybko zamienił kultową trasę w śliskie błoto. 52 zawodników ruszyło z impetem na pierwszą rundę i w przeciwieństwie do wyścigu Pań, w którym początkowe metry były bardzo chaotyczne i minęły pod znakiem wymiany rowerów, Panowie nie zdecydowali się na zmianę sprzętu. Jako pierwszy okrążenie ukończył Dan Soete z Quintenem Hermansem na kole. Trzeci, z sześciosekundową stratą, zjawił się Eli Iserbyt, który utracił prowadzenie na pierwszych metrach wyścigu.

Drugie okrążenie przyniosło niewielkie przetasowania. Czołówkę w składzie: Quinten Hermans, Michael Vanthourenhout i Eli Iserbyt gonił zwycięzca z Zonhoven, Toon Aerts wraz z Cornem Van Kesselem.

Świetną formę Hermansa pokrzyżowała jednak kraksa na błotnistym zjeździe trzeciego okrążenia, wskutek której zawodnik uszkodził buta i musiał go wymienić, co kosztowało go 25 sekund straty do prowadzącego duetu – Iserbyta i Vanthourenhouta.

Na czwartej rundzie Aertsowi udało się zniwelować różnicę do czołówki i niebawem do zawodników dołączył również Laurens Sweeck. Zawodnicy pozostali w tej grupie aż do przedostatniego okrążenia, kiedy Eli Iserbyt ruszył do ataku, pozostawiając za sobą kolegę z drużyny, Vanthourenhouta, aby strategicznie blokował pozostałych zawodników, uniemożliwiając im doścignięcie lidera.

Iserbyt utrzymał prowadzenie do końca wyścigu i przeciął linię mety jako pierwszy. Dziewięć sekund później zjawił się również Vanthourenhout, a podium zamknął Toon Aerts, ze stratą 26 sekund.

Wśród Pań najlepsza okazała się Kata Blanka Vas, drugie miejsce wywalczyła Puck Pieterse, a trzecie Lucinda Brand.

Kolejna runda Pucharu Świata odbędzie się 14 listopada w czeskim Taborze.

To Top