Świat

Van Wilder idzie do sądu z Team DSM, aby przedwcześnie zerwać kontrakt z drużyną

Ilan Van Wilder
Ilan Van Wilder / fot. Team DSM

21-letni Ilan Van Wilder, który w Belgii jest postrzegany jako jeden z największych młodych talentów po Remco Evenepoelu, spotka się ze swoim zespołem w Team DSM, aby przedterminowo zakończyć umowę z drużyną. Van Wilder już w sierpniu sugerował rychłe odejście z DSM po odmówieniu mu miejsca w składzie na tegorocznej Vuelcie.

Belg podpisał trzyletni kontrakt z niemiecką drużyną w 2020 roku, ale nie był zadowolony ze współpracy, dlatego podjął kroki prawne, by wymusić na pracodawcy przedterminowe zakończenie umowy. Sąd Overijssel, w którym toczyć się będzie spór oraz zespół DSM potwierdziły tę wiadomość dla WielerFlits.

Wśród przyczyn niechęci zawodnika do pozostania w drużynie często wskazuje się konflikt dotyczący sprzętu, w który Van Wilder wdał się z kierownictwem na początku roku. Pamiętne są również słowa Belga, kiedy nie otrzymał miejsca w zespole na Vuelta a Espana:

„Jutro miał być mój debiut w Grand Tour, ale został mi on odebrany… Nie potrafię wyjaśnić, jak bardzo jestem rozczarowany i jak przygnębiony czuję się od tygodni” – pisał Van Wilder bezpośrednio po tej sytuacji.

Team DSM w odpowiedzi na burzę medialną, przesłał redakcji WielerFlits oświadczenie, w którym określa postawę Van Wildera jako dyskredytującą drużynę w “procesie medialnym”.

„Zdajemy sobie sprawę, że jeden z naszych zawodników, Ilan Van Wilder i jego agent, zdecydowali się podjąć kroki prawne w celu zerwania umowy Ilana z zespołem DSM. W ten sposób mają nadzieję, że przejście do innego zespołu będzie możliwe przed końcem obowiązującej umowy. Jesteśmy oczywiście bardzo rozczarowani tą procedurą”.

„Zamiast przyjąć właściwe podejście, faktycznie prosić o transfer, zdecydowano się na negatywną kampanię medialną, dyskredytującą zespół i tych, którzy na co dzień pracują z Ilanem, w celu wymuszenia przedwczesnego rozwiązania umowy ”.

„Niech będzie jasne, że wspomniani koledzy absolutnie wypełnili swoje obowiązki w pracy z Ilanem, które obejmują skupienie się na jego zdolności do pracy z członkami zespołu i uczciwego wywiązywania się ze swoich zobowiązań, w tym taktyki wyścigowej” – brzmi komunikat drużyny.

W ciągu ostatnich kilku dni, Team DSM miał oficjalne zebranie w Deventer i na tym spotkaniu zabrakło Van Wildera. Co ciekawe, nie tylko Belg walczy o rychłe opuszczenie zespołu – na zebraniu nieobecny był również Tiesj Benoot, który aktualnie negocjuje z kierownictwem DSM zerwanie kontraktu, kończącego się dopiero pod koniec 2022 roku.

Sprawa będzie wkrótce rozpatrywana w trybunale pracy w Overijssel w Holandii, a werdykt spodziewany jest w połowie listopada.

To Top