Polska

Velomapa, czyli mapa rowerowa Polski. Rozmowa z twórcą serwisu, Kacprem Golińskim.

Velomapa.pl to bezpłatny serwis z trasami, szlakami i imprezami rowerowymi, stworzona przez Kacpra Golińskiego, który wpadł na ten pomysł poszukując jednej mapy, na której mógłby znaleźć wszystkie szlaki w swojej okolicy. Serwis prężnie się rozwija, umożliwiając również użytkownikom budowanie bazy szlaków. Zapraszamy do rozmowy z twórcą Velomapy.

Kolarsko.pl: Skąd się wziął u Ciebie pomysł na Velomapę?

Kacper Goliński: Dwa lata temu przeprowadzałem się do Gdańska. Będąc jeszcze w Warszawie planowałem co będę robić po przyjeździe. Lokalna organizacja turystyczna ma na swojej stronie opisane wiele szlaków jednak brakowało mi jednej zbiorczej mapy, na której mógłbym te szlaki znaleźć. Nie znalazłem niczego ciekawego więc postanowiłem sam szybko coś takiego zbudować. I tak się zaczęło dodawanie szlaków z innych regionów. Jakiś czas później była podobna historia z imprezami rowerowymi. Są listy i kalendarze w internecie, ale znowu brakowało mi zbiorczej mapy.

Pracujesz całkiem sam przy projekcie? Jak długo zajęło Ci przygotowanie serwisu do formy, która możemy oglądać dzisiaj?

Czasami mój brat pomaga mi w SEO oraz zlecam pisanie tekstów copywriterce na podstawie przygotowanych przeze mnie materiałów. Całą resztę jednak robie sam. Często męczę rodzine i znajomych, żeby testowali nowe funkcjonalności 🙂

Czy mógłbyś opowiedzieć naszym czytelnikom jak działa velomapa i w jaki sposób można z niej korzystać?

Velomapa jest katalogiem szlaków rowerowych w Polsce. Szlaki prezentowane są na jednej zbiorczej mapie, dzięki czemu łatwo możemy znaleźć ciekawy region i znaleźć pomysł na następną wycieczkę. Dodatkowo każdy szlak ma swoją podstronę, gdzie są jego szczegóły – opis, zdjęcia, profil wysokości i przydatne linki. Na tej podstronie można także pobrać ślad GPX. Na początku skupiłem się na dostarczeniu treści tylko do najbardziej popularnych szlaków ale cały czas staram się dodawać nowe informacje.

Niedawno też dodałem możliwość rejestrowania i dodawania komentarzy. Już zaczęły się pojawiać ciekawe i przydatne treści od użytkowników. Mam nadzieję, że dzięki pomocy społeczności uda się zbudować fajną bazę wiedzy o szlakach.

Kolejnym głównym elementem Velomapy jest sekcja z imprezami. Jest to kalendarz nadchodzących imprez rowerowych prezentowanych na mapie. Dzięki temu łatwo wyszukać wydarzenia w interesującej nas okolicy. Aktualnie przebudowuje tą część strony. Jak już skończę to ruszam z dodawaniem wydarzeń na sezon 2022.

Skoro o następnym sezonie mowa, jaka jest przyszłość velomapy? Czy masz plan na dalszy rozwój projektu?

Najważniejszym celem jest cały czas poszerzanie bazy o szlakach. Dodawanie nowych szlaków i uzupełnianie informacji o już dodanych. Myślę, że fajnie by było jak by mi się udało nawiązać współpracę z regionalnymi organizacjami turystycznymi, które mogłyby bezpośrednio przesyłać i dodawać treści.

Chciałbym też budować społeczność, która chciałaby dzielić się informacjami. Już teraz wiele osób opisuje swoje wyjazdy na grupach na FB. Jednak ciężko później znaleźć te wpisy. Niektóre z tych informacji moglibyśmy przesyłać dalej do projektu OpenStreetMap i oddawać coś szerszej społeczności.

Kolejną rzeczą są imprezy. Chciałbym zachęcić organizatorów do samodzielnego dodawania wydarzeń oraz prowadzenia swoich profili.

Projekt nie jest stricte komercyjny i na razie tylko ponoszę drobne ale regularne koszty związane ze sprawami technicznymi (hosting, licencje, domena itp). Chciałbym w pewnym momencie zacząć coś zarabiać na projekcie. Na początek fajnie jak by starczyło na pokrycie kosztów stałych. Jakakolwiek w miara regularna kwota dodałaby mi też motywacji i pokazała, że projekt jest dla kogoś przydatny.

Czy w takim razie serwis będzie bezpłatny dla użytkowników?

Na szczęście koszty nie są duże, dlatego nie mam dużego parcia na monetyzacje. Na pewno projekt dalej będzie bezpłatny dla wszystkich użytkowników. Sposobu na zarabianie będę szukać w partnerstwie z firmami, które chciałby sponsorować projekt (w zamian za reklamę oczywiście) albo u organizatorów imprez, którym mógłbym udostępniać funkcje premium. Ostatnio kilka osób zasugerowało założenia konta na Patronite (portal gdzie ludzie mogą sponsorować różnych twórców) i myślę, że jest to ciekawa opcja warta rozważenia.

Dziękuję za rozmowę i trzymam kciuki za powodzenie projektu!

velomapa.pl

To Top