Świat

Alex Dowsett ponownie spróbuje pobić rekord w jeździe godzinnej

Alex Dowsett
Alex Dowsett / fot. Israel Start-Up Nation

Alex Dowsett ponownie spróbuje pobić rekord świata w jeździe godzinnej. Brytyjczyk zmierzy się z czasem 3 listopada.

Kolarz Isreal Start-up Nation planował swoją próbę na 12 grudnia 2020 w Manchesterze, ale wówczas plany pokrzyżował koronawirus, którego zdiagnozowano u Brytyjczyka miesiąc wcześniej. Teraz wystartuje na welodromie Biscentenario w Aguascalientes w Meksyku.

Dowsett był już rekordzistą w jeździe godzinnej. W maju 2015 roku pokonał dystans 52,937 km, ale już 36 dni później Bradley Wiggins pobił jego wynik. Obecnie posiadaczem rekordu jest Victor Campenaerts, który w lipcu 2019 roku, także w Aguascalientes, przejechał 55,089 km.

– “Kiedy pobiłem rekord w 2015 roku, wiedziałem, że stać mnie na więcej. W ubiegłym roku koronawirus pokrzyżował plany, ale teraz chcę zobaczyć, na co mnie stać. Bardzo lubię tę konkurencję” – zapowiada Dowsett, przyznając, że rekord Campenaertsa jest na bardzo wysokim poziomie.

W Meksyku, gdzie Dowsett podejmie się próby, powietrze będzie rzadsze dzięki wysokości nad poziomem morza, co ma pozytywnie wpłynąć na szansę pobicia rekordu. Jednocześnie jednak trudniej będzie oddychać. – “Uważamy, że w końcowym rozrachunku wysokość będzie naszym sprzymierzeńcem” – zapowiada Dowsett.

33-latek zakończył niezbyt dla niego udany sezon szosowy podczas CRO Race na początku października. Na przyszły rok ma nadal obowiązujący kontrakt z Israel Start-up Nation.

To Top