Świat

Mistrzostwa świata w e-kolarstwie na zupełnie nowej trasie

Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) przedstawiła dziś szczegóły mistrzostw świata w e-kolarstwie, które odbędą się w lutym przyszłego roku.

Rywalizacja zostanie przeniesiona z wirtualnej trasy w Watopii na mapę nowojorską. Skupiona wokół Central Parku trasa ma zafundować zawodników i widzom podróż 100 lat w przyszłość.

Dystans, nagrody i transmisja ze zmagań będą identyczne w przypadku kobiet i mężczyzn. Wszyscy pokonają dwukrotnie 22,5-kilometrową trasę ze szczytem New York KOM, czyli liczącym 1,4 km podjazdem ze średnim nachyleniem 6,1%, a maksymalnym – 17%. Łącznie trasa będzie liczyć 54,9 km i 944 metry przewyższenia.

Uczestnicy będą rywalizować w swoich domach lub centrach treningowych. Zwycięzcy otrzymają zarówno wirtualne, jak i prawdziwe koszulki mistrzów świata.

– “W wirtualnym kolarstwie umiejętności, taktyka i doświadczenie odgrywają wielką role. Jestem przekonany, że tworzymy jedną z najbardziej dostępnych form rywalizacji” – mówi Eric Min, CEO Zwifta.

W ramach przygotowań do mistrzostw przygotowano nową ścieżkę kwalifikacyjną dla amatorów. Pięć kontynentalnych wyścigów eliminacyjnych zostanie zorganizowanych 27 i 28 listopada w Oceanii, Azji, Europie, Afryce i Ameryce. Czołowa piątka z każdego wyścigu zostanie nagrodzona miejscem w mistrzostwach świata. Ponadto, UCI zaprosi także przedstawicieli 23 federacji krajowych. Miejsca zostaną przyznane na podstawie wielkości e-kolarskiej społeczności oraz rankingów e-sportowych, a także szosowego rankingu UCI.

– Jestem podekscytowany szansą na rozwinięcie ubiegłorocznego sukcesu esportowych mistrzostw świata w kolarstwie – mówi David Lappartient, prezydent UCI, dodając, że wirtualne kolarstwo umożliwia globalne zaangażowanie. W następnych miesiącach mają być przedstawione kolejne szczegóły imprezy.

Pierwsze mistrzostwa świata w e-kolarstwie odbyły się w grudniu 2020 roku. Zwyciężyli Niemiec Jason Osborne oraz reprezentantka RPA Ashleigh Moolman-Pasio. W imprezie wzięli też udział znani szosowcy (m.in. Rigoberto Uran, Domenico Pozzovivo i Daryl Impey), przełajowcy jak Eli Iserbyt czy kolarze MTB: Lars Forster i Jordan Sarrou. Nie zabrakło także pasującego do każdej z tych kategorii Toma Pidcocka.

To Top