Świat

Mistrzostwa świata: Katarzyna Niewiadoma trzecia!

Katarzyna Niewiadoma
Katarzyna Niewiadoma / fot. PZKol

Katarzyna Niewiadoma zajęła trzecie miejsce w wyścigu ze startu wspólnego podczas mistrzostw świata we Flandrii. Zwyciężyła Elisa Balsamo (Włochy).

Kobiety rywalizowały na dystansie 157 kilometrów. Trasa pełna była krótkich podjazdów i dość techniczna, co otwierało spore możliwości ataków. Za faworytki uchodziły reprezentantki Holandii, zaś Polskę reprezentowała szóstka: Katarzyna Niewiadoma, Marta Lach, Marta Jaskulska, Karolina Karasiewicz, Aurela Nerlo i Karolina Kumięga.

W pierwszej części zmagań było stosunkowo spokojnie, a panie nie kwapiły się do ataków. Dyktowano jednak przy tym mocne tempo, przez co selekcja następowała “od tyłu”. Sporadyczne próby akcji zaczepnych nieustannie uszczuplały główną grupę, która 40 kilometrów od mety wciąż liczyła jednak kilkadziesiąt zawodniczek.

Po kolejnych 10 kilometrach zaatakowała Aude Biannic (Francja), zyskując około 10 sekund. Kontratakowała Marlen Reusser (Szwajcaria). Dwójka została jednak dogoniona. Kolejną próbę przypuściła Mavi Garcia (Hiszpania). Szybko wypracowała pół minuty zapasu.

22 kilometry przed metą potężny atak na podjeździe przypuściła Niewiadoma, ale bez powodzenia. Grupa faworytek skurczyła się jednak do ledwie kilkunastu zawodniczek. Tempo nie było zbyt wysokie, więc 16 km od mety znów wszystko się połączyło.

10 kilometrów od mety dogoniono w końcu prowadzącą samotnie Garcię. Potem przez chwilę panował względny spokój, a tempo spadło. 6 kilometrów od mety znów zaatakowała Niewiadoma, której tempo przetrzymały Elisa Longo Borghini, Marianne Vos i dwie inne zawodniczki. Współpraca się jednak nie układała i wszystko znów się połączyło.

Ostatecznie zdecydował sprint, w którym wygrała Elisa Balsamo, pokonując Marianne Vos i Niewiadomą. Dla Polki to pierwszy medal MŚ w karierze.

To Top