Świat

Watykan został członkiem UCI

Peter Sagan i Papież Franciszek
Peter Sagan i Papież Franciszek / fot. Vatican News

Do grona członków UCI dołączył… Watykan. Czy możemy się spodziewać przedstawicieli najmniejszego państwa świata w peletonie? To jednak chyba zbyt odważna wizja.

O tym, że siedziba władz kościelnych stała się jednym z 201 członków Międzynarodowej Unii Kolarskiej poinformował w piątek jej szef, David Lappartient. Obok Watykanu dołączyły do niej Gwinea Równikowa, Wyspy Salomona i Sudan Południowy.

Stolica Apostolska posiada wieloletnie związki z kolarstwem, a obecnie trwa nawet proces beatyfikacyjny legendarnego Gino Bartaliego, który w czasie II wojny światowej pomagał ratować żydów, przemycając w ramie roweru dokumenty. Istnieje też grupa kolarska, Amore & Vita, której nazwę zainspirował… Jan Paweł II. Swego czasu jej zawodnicy jeździli na rowerach ze znakiem krzyża na kierownicy.

Wydaje się jednak, że dołączenie do UCI ma czysto honorowy charakter. Państwo liczy niespełna 900 mieszkańców, w większości duchownych i członków Gwardii Szwajcarskiej. Trudno oczekiwać, by wśród nich znalazł się ktokolwiek, zdolny do rywalizacji na najwyższym poziomie.

To Top