Świat

Ethias Cross Beringen: Zwycięstwo Eliego Iserbyta i Yary Kastelijn

Eli Iserbyt
Eli Iserbyt - fanpage zawodnika

Drugi w tym sezonie wyścig z cyklu Ethias Cross odbywał się w Beringen, w północno-wschodniej części Belgii, gdzie w zeszłorocznej edycji triumfował Toon Aerts. W tym roku zdecydowane zwycięstwo przypadło Eliemu Iserbytowi (Pauwels Sauzen – Bingoal), który wygrał również tydzień temu w Lokeren.

Warunki pogodowe nie przypominały klasycznego wyścigu przełajowego – temperatura oscylowała w okolicy 20 stopni, a trasa była zupełnie sucha, przez co główną trudnością dla zawodników okazał się wszechobecny kurz.

W pierwszych minutach od startu prowadzenie w wyścigu przejął triumfator z Lokeren, Eli Iserbyt, ale pod koniec pierwszej rundy dołączyła do niego 5-osobowa grupa i Iserbyt spadł na 4 pozycję.

Do 5 rundy stabilnie i z wyraźną przewagą nad resztą wyścigu jechała 4-osobowa czołówka: Laurens Sweeck, Toon Aerts, Michael Vanthourenhout i Eli Iserbyt, aż do momentu, w którym Vanthourenhout ze względu na pechowy defekt napędu musiał wycofać się z wyścigu. Nieco osłabiony Sweeck nie dotrzymywał tempa pozostałej dwójki i tak przez kolejne rundy mogliśmy oglądać pojedynek głównie pomiędzy Toonem Aertsem i Elim Iserbytem, który rozstrzygnął się w okolicy 7 rundy, kiedy Mistrz Europy ostatecznie oderwał się od pozostałych zawodników i ruszył samotnie po zwycięstwo.

Podium dopełnili: Lars van der Haar na miejscu drugim i Daan Soete na trzecim. Toon Aerts stracił dobrą pozycję wskutek przebitej opony i ostatecznie zajął 5 miejsce.

Eli Iserbyt tegorocznym startem poprawił ostatni wynik z Beringen, gdzie w 2020 wywalczył drugą lokatę.

Wyścig elity kobiet wygrała Yara Kastelijn (IKO-Crelan), a triumfująca ostatnio w Lokeren, Denise Betsema (Pauwels Sauzen – Bingoal), zajęła 3 miejsce.