Świat

Jean Belanger: “Nie chcieliśmy niszczyć zespołu”

Alexander Winokurow
Alexander Winokurow / fot. Astana

Jean Belanger, prezes PremierTech – konsorcjum, które zaliczyło krótki i niezbyt udany mariaż z Astaną na łamach francuskiej pracy opowiedział o kulisach współpracy. Jak przyznał, do momentu zaangażowania się w rozmowy władz Kazachstanu wszystko układało się dobrze.

Kanadyjska marka związała się z Astaną, myśląc o zbudowaniu drużyny, mogącej walczyć z największymi potęgami. Jak przekonuje Belanger – chciała też zainwestować większe środki, a być może – całkowicie przejąć grupę, choć to wiązałoby się z długą batalią, za którą cenę prawdopodobnie zapłaciliby wszyscy – także pracownicy i kolarze.

Dlaczego zatem PremierTech w ogóle się wycofał? Jak czytamy w “La Presse”, to kwestia tego, że sponsor oczekiwał “większej transparentności”. Jednym z elementów “naprawiania” rzeczywistości było też rozstanie z Aleksandrem Winokurowem, który został odwołany z funkcji generalnego menedżera grupy, a następnie – w sierpniu – przywrócony do tej roli.

Jak powiedział Belanger, wizje jego i mistrza olimpijskiego z Londynu znacząco się różniły. Nie chcąc się “kopać z koniem”, jakim w przypadku rozmów byli przedstawiciele kazachskich władz, zwyczajnie ustąpił.

To Top