Świat

Rafał Majka jak Lech Piasecki. Wyrównany rekord asa

Rafał Majka
Rafał Majka / fot. UAE Team-Emirates / PhotoFizza

Rafał Majka (UAE Team Emirates) wygrywając niedzielny, 15. etap Vuelta a Espana odniósł jednocześnie swój piąty sukces w Grand Tourze. Tym samym zrównał się pod względem liczby zwycięstw w wyścigach trzytygodniowych z dotychczasowym, polskim rekordzistą – Lechem Piaseckim.

59-letni obecnie Piasecki wszystkie swoje “grandtourowe” zwycięstwa odniósł na trasie Giro d’Italia, w komplecie – na etapach jazdy indywidualnej na czas. W 1986 roku wygrał 12. odcinek, w 1988 – kończący zmagania etap 21b, zaś w sezonie 1989 dokonał niewzykłej sztuki i wygrywał trzykrotnie. Dwie “czasówki”, które były odcinkami numer 10 i 22. oraz etap ze startu wspólnego (15b).

Majka to z kolei “góral” toteż swoje triumfy święcił w wymagającym terenie. Pierwszym był ten z etapu numer 14 Tour de France 2014. Sukces w Risoul był jednocześnie jego premierowym, zawodowym zwycięstwem. Podczas tej samej edycji wyśćigu wygrał jeszcze raz – 17. dnia zmagań.

Triumf numer trzy także przyszedł na trasie “Wielkiej Pętli”, lecz dwa lata później. W 2016 roku wygrał 11. etap rywalizacji. Dwa kolejne triumfy to już Vuelta a Espana – w 2017 roku wygrał etap numer 14, zaś podczas trwającej edycji – 15.

To Top