Świat

MŚ w kolarstwie górskim: Christopher Blevins ze złotem w wyścigu XCC

Christopher Blevins
Christopher Blevins / fot. UCI

Christopher Blevins (Stany Zjednoczone) wywalczył złoty medal mistrzostw świata w kolarstwie górskim w wyścigu XCC. Czwarte miejsce zajął Ondrej Cink (Czechy), reprezentujący barwy polskiej ekipy Kross Orlen Cycling Team.

23-letni Amerykanin, który w rankingu UCI zajmuje dopiero 27. miejsce nie był wymieniany w gronie kandydatów do medalu, choć w przeszłości zdobywał krążki w młodszych kategoriach wiekowych. Niespodziewanie jednak znalazł się on w pięcioosobowej grupie, która miejsca na podium rozdzieliła między sobą.

W krótkim, dynamicznym wyścigu XCC finiszował najskuteczniej, pokonując o wiele bardziej utytułowanego Henrique Avanciniego (Brazylia) oraz Maximiliana Brandla (Niemcy). Czwarty był Ondrej Cink, który po raz kolejny mówić może o wielkim pechu – podczas igrzysk w Tokio zmierzał po medal w XCO, ale z akcji wyłączył go defekt.

Jedyny Polak w stawce, Bartłomiej Wawak zakończył zmagania na 31. pozycji. W finale wyścigu (poprzedzały go eliminacje w dwóch grupach) wystąpiło 38 zawodników. Dwóch uzyskało prawo występu, ale nie pojawiło się na starcie.