Świat

Gino Mäder eko-aktywistą: „1 pokonany zawodnik = 1 euro”

Gino Mader
Gino Mader / fot. Bahrain-Victorious

Na nietypowy pomysł związany z aktywizmem klimatycznym, wpadł Gino Mäder (Bahrain Victorious), który postanowił wykorzystać swój udział w tegorocznej Vuelcie na zwrócenie uwagi na palące problemy związane z ociepleniem klimatu.

Niespełna kilka dni temu ONZ opublikował alarmujący raport. To „kod czerwony dla ludzkości” informujący o tym, że świat jest niebezpiecznie blisko nieodwracalnych zmian klimatycznych i dlatego należy podjąć działania natychmiast. Najwyraźniej szwajcarski kolarz wziął sobie te słowa do serca i w niedzielę opublikował tweeta, w którym zadeklarował przekazanie 1 euro na cele środowiskowe za każdego pokonanego kolarza, na każdym etapie hiszpańskiego touru.

W rozmowie z dziennikarzami, 24-letni zawodnik wyjaśnił dlaczego wybrał aktywizm na rzecz ochrony środowiska:

„Cóż, to naprawdę palący problem. I myślę, że to najwyższy czas na działanie. Szerzyliśmy też świadomość w peletonie, w społeczności rowerowej, ponieważ nie moglibyśmy uprawiać naszego sportu bez zdrowego środowiska. Nie moglibyśmy robić tego, co kochamy, nie chroniąc jednocześnie planety i nadszedł czas, aby każdy z nas indywidualnie po prostu starał się jak najlepiej potrafi. Oczywiście nie jesteśmy doskonali. I nie sądzę, że w najbliższym czasie będę doskonały, ale staram się robić, co w mojej mocy.” – zadeklarował Szwajcar.

Do poniedziałku Mäder pokonał już 450 kolarzy (153 na pierwszym etapie, 129 na drugim i 168 na trzecim), co równa się 450 euro przekazanym na cele środowiskowe, a kwota do końca Vuelty z pewnością będzie spora. Zawodnik poprosił też społeczność na Twitterze o zaproponowanie organizacji, do której powędrują pieniądze, a wybrana zostanie ta, która uzyska najwięcej polubień do końca Vuelty. Wśród aktualnie najpopularniejszych propozycji znajdują się m.in. Justdiggit, organizacja zajmująca się dzikim zasiedlaniem Afryki oraz francuskie towarzystwo ochrony przyrody, Foundation Yves Rocher.

To Top