Świat

Tejay Van Garderen dostał awans w EF Education-Nippo! Od zawodnika do… dyrektora sportowego

Już nie zobaczymy Amerykanina ścigającego się w neonowo-różowej koszulce. Tym razem nie chodzi jednak o transfer do innej drużyny, a o zmianę stanowiska. Tejay zostanie bowiem nowym dyrektorem sportowym zespołu.

W piątek EF oficjalnie ogłosiło, że Van Garderen zajmie swoje nowe stanowisko od 2022 roku. Do tego czasu najprawdopodobniej nie wystartuje w żadnym wyścigu. Już teraz rozpoczyna swoją drogę przygotowawczą do nowej roli w drużynie. Według EF ma on pracować z zespołem na Vuelta a España, gdzie będzie towarzyszył drużynie i uczył się podstaw.

Amerykanin o swojej nowej roli wypowiada się z entuzjazmem:

„Wszystko to wydarzyło się bardzo szybko. Wciąż nie mogę uwierzyć, że nie jestem już kolarzem, ale jestem naprawdę podekscytowany kierunkiem, w który to wszystko poszło”.

„Kiedy jesteś kolarzem, myślisz: Kiedy skończę ścigać się, po prostu zostawię ten sport za sobą i rozpocznę kolejny rozdział. Ale kiedy stanąłem w obliczu własnej śmiertelności kolarskiej, zdałem sobie sprawę, że nadal nie skończyłem ze sportem. Chcę pozostać zaangażowany, w kontakcie, chcę być z chłopakami i pomagać w każdy możliwy sposób, a jeśli nie mogę już pomóc moimi nogami, to chcę pomóc moim umysłem i doświadczeniem. Bycie dyrektorem sportowym to najlepszy sposób, aby to zrobić.” – powiedział Van Garderen.

Wśród największych sukcesów kolarskich zawodnika można wymienić dwa piąte miejsca w klasyfikacji generalnej Tour of California, wygrany etap w Giro d’Italia, dwukrotne zwycięstwo w klasyfikacji generalnej USA Pro Challenge, wygrana w klasyfikacji generalnej Tour of California, czy dwa zwycięstwa etapowe w Volta a Catalunya. Czas pokaże, czy nowa rola również przyniesie Van Garderenowi sukcesy i satysfakcję.

To Top