Świat

Potężny skład Ineos Grenadiers na Vuelta a España – Bernal, Carapaz, Yates, Pidcock, Sivakov

Egan Bernal
Egan Bernal / fot. Ineos Grenadiers

Wszystkie nogi na pokład – tak można podsumować ogłoszony przez Ineos Grenadiers skład na hiszpański Grand Tour. Podobnie jak na Tour de France, gdzie brytyjski zespół wystawił czterech potencjalnych liderów, skład na Vueltę również umożliwia wiele opcji pod klasyfikację generalną.

W barwach Ineos po hiszpańskich szosach pojadą: Egan Bernal, Richard Carapaz, Adam Yates, Tom Pidcock, Pavel Sivakov, Dylan van Baarle, Salvatore Puccio i Jhonatan Narváez. Tak silny skład w oczywisty sposób stawia pytania o hierarchię drużyny.

Wstępnie na głównego lidera drużyny można typować Egana Bernala, który jak się zdaje, ostatecznie pokonał kontuzję pleców i wrócił na kolarski firmament, zdobywając w spektakularny sposób Trofeo Senza Fine na Giro d’Italia. Jego determinację i zaangażowanie może podgrzewać fakt, iż zwycięstwo na Vuelcie uczyniłoby Kolumbijczyka ósmym kolarzem w historii, który wygrał wszystkie trzy Wielkie Toury.

Kolejnym kandydatem do roli lidera jest Richard Carapaz, który od dwóch tygodni może pochwalić się tytułem Mistrza Olimpijskiego. Doświadczenie Ekwadorczyka na Grand Tourach jest bezcenne: zwycięstwo na Giro w 2019 roku, drugie miejsce na Vuelcie i trzecie na tegorocznym Tour de France – to wszystko sprawia, że jego rola będzie bardzo istotna w zespole. Pod znakiem zapytania stoi jednak obecna forma Carapaza, ponieważ w tym roku przygotowywał się przede wszystkim na Tour de France. Debiut w roli Mistrza Olimpijskiego może mu jednak dodać nieco motywacji.

Adam Yates, który dołączył do Ineos na początku roku, nie ma jeszcze na koncie żadnego Grand Touru w barwach brytyjskiego zespołu. Podobno od początku roku jego założeniem jest udział w Vuelcie i pod tym kątem przygotowany był jego zindywidualizowany trening. Trudno jednak przewidzieć w jakiej formie w Hiszpanii stawi się Brytyjczyk, gdyż w pierwszej części sezonu udało mu się wygrać Volta Ciclista a Catalunya, zająć drugie miejsce na UAE Tour i czwarte na Itzulia Basque Country, ale wyścigi poprzedzające Vueltę nie przyniosły mu satysfakcjonujących rezultatów.

Czarnym koniem tego składu może być Tom Pidcock, którego będzie to debiut w Wielkim Tourze, choć niewielkie doświadczenie mógł zdobyć wygrywając Baby Giro w 2020 roku. Brytyjczyk to stosunkowo lekki i dynamiczny kolarz, który mógłby się dobrze odnaleźć na długich i męczących podjazdach. Pidcock pozostaje jednak wielkim znakiem zapytania, gdyż większość sezonu przygotowywał się do Igrzysk Olimpijskich, gdzie zdobył złoty medal w wyścigu cross-country mężczyzn.

Składu dopełniają Pavel Sivakov, Dylan van Baarle, Salvatore Puccio i Jhonatan Narváez, którzy mogą pełnić funkcję pomocników, ale każdy z tych kolarzy jest mocnym zawodnikiem, który może zawalczyć o swoje. Tak silny skład może stanowić spore wyzwanie dla pozostałych drużyn.

To Top