Polska

Mistrzostwa Polski XCO: Maja Włoszczowska i Bartłomiej Wawak z kolejnymi tytułami

Maja Włoszczowska
Maja Włoszczowska i Bartłomiej Wawak wygrali niedzielne wyścigi elity - fot. Kross Orlen Cycling Team

W Boguszowie-Gorcach odbyły się mistrzostwa Polski w MTB XCO. Niedzielne wyścigi elity wygrali Maja Włoszczowska i Bartłomiej Wawak.

Dla Włoszczowskiej były to ostatnie w karierze mistrzostwa Polski w kolarstwie górskim. Raz jeszcze zawodniczka Kross Orlen Cycling Team potwierdziła, że w kraju nie ma sobie równych. – “Przed startem było dość nerwowo, bo za mną dość ciężkie dwa tygodnie, w tym zmiana strefy czasowej i kłopoty zdrowotne po powrocie do Polski, więc byłam mocno niepewna tego wyścigu. Od samego początku wykorzystałam jednak możliwość zrobienia przewagi na jednym z trudnych fragmentów trasy i postanowiłam mocniej zaatakować, aby spokojnie móc jechać dalej swoim, równym tempem. Ostatnia runda kosztowała mnie bardzo dużo sił, ale na szczęście przewaga była na tyle duża, że spokojnie dojechałam do mety” – komentowała na mecie Włoszczowska, która pierwsza raz w tym sezonie startowała na rowerze z pełną amortyzacją.

Srebro – z dwuminutową stratą do mistrzyni – zdobyła Katarzyna Solus-Miśkowicz. Podium uzupełniła Paula Gorycka.

W wyścigu elity mężczyzn tytuł mistrza kraju odzyskał po rocznej przerwie Bartłomiej Wawak, który do samego końca ścigał się z Jakubem Zamroźniakiem. O wszystkim zadecydował finisz. – “Zawodnicy wymieniali się na prowadzeniu, jednak na finiszu Bartek był najlepszy. Chociaż jak sam mówił, nie czuł się dzisiaj najlepiej, to pokazał, że jest najlepszym kolarzem górskim w Polsce” – wyjaśnia Kornel Osicki.

Brązowy medal wywalczył Filip Helta. Ubiegłoroczny mistrz Polski Krzysztof Łukasik nie ukończył wyścig. Piąty był za to Marek Konwa.

– “Nie był to dla mnie łatwy wyścig, bo nadal odczuwałem zeszłotygodniowy start i zmianę strefy czasowej. W pewnym stopniu wpłynęło to na dzisiejsze predyspozycje, ale cieszę się, że udało mi się wygrać – podsumowuje Bartłomiej Wawak.

W kategoriach U23 po tytuły sięgnęli Matylda Szczecińska i Mateusz Nieboras, zaś wśród juniorów – Kinga Żur i Filip Brzóska.

To Top