Świat

Tour of Szeklerland 2021: drugi sukces Guardiniego, Alan Banaszek 2.

Tuttubiciweb

Doświadczony Andrea Guardini wygrał trzeci etap wyścigu Tour of Szeklerland. Alan Banaszek po aktywnej jeździe na całym etapie i zgarnianiu bonifikat zafiniszował na 2. miejscu i objął prowadzenie w wyścigu.

Piątkowy odcinek wyglądał groźnie, ale po bliższym przyjrzeniu się okazywało się, że podjazd ma niewielkie nachylenie. Ze szczytu jedynej górskiej premii do mety było ponad 50 kilometrów płaskiego i trudno było spodziewać się innego scenariusza, niż walki sprinterów.

Ścisk w klasyfikacji generalnej sprawiał, że od początku, jak na poprzednich etapach, bardzo aktywnie jechała ekipa HRE Mazowsze Serce Polski. Polacy atakowali już na pierwszej lotnej premii i opłaciło się, bo bonifikatę zgarnął Alan Banaszek. Dzięki temu Alan znalazł się zaledwie sekundę w klasyfikacji generalnej za liderem wyścigu Danielem Auerem z ekipy Graz.

Po zjeździe z górskiej premii wyklarowała się natomiast pięcioosobowa ucieczka w składzie: Evgenii Zotov (Team Novak), Jari Verstraeten (Bataia), Walter Calzoni (Gallina), Paul Rudys (Ked-Stevens) oraz Daniel Crista (Steaua). W połowie etapu ich przewaga wynosiła niecałe 2 minuty. To jednak nie pasowało ekipie dowodzonej w Rumunii przez Marka Rutkiewicza i kolarze w czerwonych strojach około 40 kilometrów przed metą skasowali ten odjazd.

Na kolejnej lotnej premii znów bonifikatę zgarnął Alan Banaszek i tym samym Polak jadący etap w żółtej koszulce (ale nie lidera) przejął wirtualne prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Na ostatnich kilkunastu kilometrach polska ekipa oddała prowadzenie w peletonie ekipie z Grazu i zmieniła Austriaków dopiero w samej końcówce.

Na ostatnią prostą jako pierwszy wyskoczył Andrea Guardini i Włoch nie dał się już prześcignąć Alanowi Banaszkowi, który zafiniszował drugi. Sprinter HRE Mazowsze Serce Polski objął także prowadzenie w wyścigu.

To Top