Świat

Sazka Tour 2021: solowy triumf Nicka Schultza

GreenEdge Cycling

Australijczyk z BikeExchange jako pierwszy zameldował się na mecie w Pustevnym i objął prowadzenie w wyścigu. Najlepszym z zawodników Voster-ATS był Szymon Rekita, który ukończył etap w połowie trzeciej dziesiątki.

Drugiego dnia rywalizacji w Czechach na peleton czekał wymagający etap po górach. Za wyjątkiem jednej wspinaczki wszystkie podjazdy znajdowały się na ostatnich 100 kilometrach, a wśród nich najważniejszy był podjazd Pustevny od którego rozpoczynała i kończyła się pętla wieńcząca dzisiejszy etap.

Skoro pierwsza część etapu była relatywnie płaska to w odjazd ruszył sprinter ekipy Voster ATS, czyli Sylwester Janiszewski. Wraz z Polakiem w trzyosobowej ucieczce kręcili Veljko Stojnic (Vini Zabu) oraz David Per (Adria Mobil). Przewaga czołówki w połowie dnia wynosiła około 3 minut.

Jak można było się spodziewać – gdy peleton wjechał w góry problemy zaczął mieć Janiszewski, ale Stojnic i Per dalej walczyli w ucieczce. Z peletonu kontrę wyprowadził Norweg Jonas Hvideberg (Uno-X), który dogonił jadącego już wówczas samotnie Stojnica, który za to na ostatnim podjeździe nie był w stanie utrzymać koła Hvideberga.

Przewaga zawodnika Uno-X była jednak zbyt mała by obronić się przed najlepszymi góralami w stawce. W końcówce na czele znajdowali się m. in. Rein Taaramae, Jan Hirt (Intermarche) czy Nick Schultz i to właśnie zawodnik BikExchange był najmocniejszy tego dnia i samotnie pokonał linię mety. Drugi na kresce zameldował się Filippo Zana (Bardiani), a trzeci był Estończyk Taaramae. Schultz objął również prowadzenie w całym wyścigu. Najlepszy z Polaków był Szymon Rekita, który na mecie zameldował się na 25. miejscu ze stratą minuty i dziesięciu sekund do Australijczyka.

To Top