Świat

Pokonanie Pogačara największym wyzwaniem dla Jumbo-Visma na 2022 rok

Podium Tour de France
Jonas Vingegaard, Tadej Pogačar i Richard Carapaz / fot. Team Jumbo-Visma

Znalezienie sposobu na pokonanie Tadeja Pogačara w Wielkiej Pętli to według Merijna Zeemana, dyrektora sportowego Jumbo-Visma, najważniejsze wyzwanie dla drużyny na nadchodzące lata. Najprawdopodobniej w 2022 roku tej próby podejmą się Primož Roglič i Jonas Vingegaard.

Za nami kolejny Tour de France i kolejne drugie miejsce na podium dla holenderskiego zespołu – drugi raz z rzędu za niepokonanym Słoweńcem, Tadejem Pogačararem. Nie dziwi zatem fakt, że dyrektor sportowy Jumbo-Visma, Merijn Zeeman, w planowaniu działań zespołu na przyszłe lata kładzie ogromny nacisk na odnalezienie i wypracowanie strategii, która pozwoliłaby pokonać lidera UAE-Team Emirates. Determinację zwiększa fakt, że holenderska ekipa, choć była wiele razy blisko zwycięstwa, to wciąż nie wygrała Tour de France.

Na głównego lidera klasyfikacji generalnej w 2022 ponownie typowany przez zespół jest Roglič:

„Primož to nasz główny lider. Na igrzyskach olimpijskich wszyscy zobaczyliśmy co jest w stanie osiągnąć, więc jestem w 100 procentach pewien, że ma ambicję na wygranie żółtej koszulki. Nie ma wątpliwości, że będzie chciał o nią walczyć w nadchodzących latach ”

– mówi Merijn Zeeman w rozmowie z Cyclingnews.

W roli drugiego lidera najprawdopodobniej zobaczymy Jonasa Vingegaarda, który przyjeżdżając na tegoroczny Le Tour w roli pomocnika, zaskoczył wszystkich zdobyciem drugiego miejsca w klasyfikacji generalnej. Zeeman twierdzi, że Duńczyk jest gotowy na przyjęcie roli lidera zespołu, a zapał zawodnika może podgrzewać fakt, że przyszłoroczny Tour de France wystartuje z jego rodzinnej Danii.

„Za wcześnie by mówić, jaki jest harmonogram Jonasa na przyszły rok, ale oczywistym jest, że wierzyliśmy w niego już wcześniej. Z tego powodu przedłużyliśmy jego kontrakt i zapewniliśmy mu program wysokiego potencjału, aby rozwinąć jego umiejętności liderskie. Był liderem w Coppi e Bartali i ukrytym liderem w Pais Basque za Rogličem, a wciąż się rozwija. Dla nas jest teraz ważną opcją na GC”

– deklaruje Zeeman.

Ważniejsze decyzje dotyczące Touru padną w październiku, kiedy zostanie opublikowana trasa wyścigu na 2022 rok. Wtedy też Jumbo-Visma będzie decydować, czy wysłać wszystkie największe talenty na Tour de France, czy rozłożyć siły zespołowe jeszcze na Giro i Vueltę. Wiele wskazuje jednak na to, że holenderski zespół jest w stanie dużo poświęcić dla upragnionej żółtej koszulki.

To Top